Jazz na Zaduszki w kościele Franciszkanów

Znani trójmiejscy muzycy po raz kolejny zagrają w kościele oo. Franciszkanów i w ten sposób uczczą pamięć zmarłych kolegów. Wszystko w ramach koncertu „Zaduszki Jazzowe”, który jest już organizowany w Gdyni od dziewiętnastu lat. W tym roku melomani spotkają się 2 listopada o godz. 19.00. – To ciepłe wspomnienie o ludziach związanych z muzyką. Nie do końca jest ono sentymentalne, bo jazz potrafi być także radosny. Pamiętajmy o przyniesieniu ze sobą światełek, które rozświetlą atmosferę – tłumaczy Piotr Bulczak z Klubu Muzycznego Ucho, współorganizator koncertu.
 
Koncert cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród artystów, jak i miłośników jazzu.
 
– Muzycy spontanicznie chcą brać w nim udział. Nigdy nie ma kłopotów z frekwencją. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie jest zawsze zbyt duże. Gdyby w koncercie brali udział wszyscy, którzy się zgłosili, to trwałby on kilka dni – mówi Przemek Dyakowski, saksofonista jazzowy i współorganizator gdyńskich Zaduszek Jazzowych.
W Gdyni zagra ponad 20 muzyków. Będzie to czołówka polskiego jazzu i bluesa, a wśród nich m.in.: Aleksandra Allen, Anthony Allen, Edward Allen, Elisabeth Allen, Agnieszka Babicz, Leszek Branicki, Przemek Dyakowski, Artur Jurek, Kuba Hajdun, Darek Herbarz, Janusz Kadyszewski, Joanna Knitter, Maks Kreft, Kamil Mazur, Irek Wojtczak, Roman Ślebarski, Jan Hejnowicz, Jacek Siciarek i Konrad Żołnierek.Zaduszki Jazzowe to zwyczaj, który na dobre wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń towarzyszących obchodom dnia Wszystkich Świętych. Swoimi korzeniami sięga pierwszej połowy lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie, był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla grupy wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania odbywały się w Krakowie, gdzie zjeżdżali muzycy tworzący historię polskiego jazzu. Na fali odwilży październikowej jazz wyszedł z ukrycia i odtąd Zaduszki Jazzowe są organizowane corocznie. Są również poświęcone pamięci zmarłych muzyków.


Zaduszki Jazzowe
czwartek, 2 listopada, godz. 19.00
Kościół oo. Franciszkanów, ul. Ujejskiego 40
Wstęp wolny

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej