Wspomnienie tych, którzy odeszli

Okres Wszystkich Świętych, to wyjątkowy czas zadumy. Tradycyjnie, wspominamy gdynian i osoby związane z Gdynią, które odeszły w ciągu ostatniego roku.  
 
Na początku grudnia 2016 roku pożegnaliśmy znakomitego fotoreportera Tomasza Bołta. Na co dzień związany z „Dziennikiem Bałtyckim”. Realizował w Gdyni wiele świetnych materiałów. Doceniany i nagradzany na wielu konkursach fotograficznych, nie tylko za umiejętności, ale również wyjątkowo empatyczne podejście podczas realizacji tematu. Tomasz Bołt od lat zmagał się z ciężką chorobą. Niestety, przegrał walkę. 
 
 
W ostatnich dniach 2016 roku odeszła wybitna i legendarna postać polskiego żeglarstwa, kapitan żeglugi wielkiej Tadeusz Olechnowicz. Ostatni komendant Daru Pomorza i pierwszy Daru Młodzieży. Świetny marynarz i waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym. Ambasador biało-czerwonej bandery.
 
 
Jan Krzeczkowski, współzałożyciel i wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza odszedł 2 marca. W latach 1979-1985 był prezydentem Gdyni. 6 marca 1981 r. znalazł się w składzie komitetu założycielskiego Muzeum Daru Pomorza. Był jednym z inicjatorów współpracy Gdyni z siostrzanym miastem Plymouth w Anglii.
 
 
11 czerwca lat na wieczną wachtę odszedł komandor Czesław Cześnik, żeglarz, komendant i budowniczy Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej oraz współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Jako żeglarz prowadził pierwsze rejsy morskie po odwilży październikowej na jachtach „Hetman” i „Kapitan”, m.in. do Finlandii, Francji i Wielkiej Brytanii.
 
 
Jacek Duch był zaangażowanym w życie miasta, założycielem jednej z pierwszych w Polsce stoczni prywatnych – Damen Shipyards Gdynia. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Społecznik, był Prezydentem Klubu Rotary Gdynia. Otrzymał także najwyższe rotariańskie wyróżnienie –  medal Paul Harris Fellow. Odszedł na początku lipca 2017 roku.
 
 
Również w lipcu odszedł komandor Ryszard Ułamek. W latach 1971-1977 był dowódcą żaglowca szkolnego Marynarki Wojennej ORP „Iskra”. Na tej jednostce wziął udział w Operacji Żagiel 74. Był autorem książki „Okręt szkolny Iskra”. 26 listopada 1977 roku Ryszard Ułamek uroczyście opuścił na okręcie banderę.
 
 
W lipcu zmarł jeden z najdłużej pływających kapitanów w polskiej flocie Andrzej Drapella. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zawodowy marynarz, kapitan żeglugi wielkiej. Swą morska przygodę zaczynał na „Darze Pomorza”, pływał także na „Batorym”, „Zawiszy Czarnym”, „Fryderyku Chopinie” i „Pogorii”. Na ponad 30 lat związał się z Liniami Oceanicznymi i Polski-Chińskim Towarzystwem Okrętowym „Chipolbrok”. Jak mawiał – na statkach handlowych pracował, żeglarstwu oddał serce.
 
 
Piotr Dwojacki, doktor nauk ekonomicznych i ekspert w zakresie zarządzania miastem, działacz społeczny i aktywista odszedł pod koniec lipca tego roku. Inspirująca była się dla niego postać Eugeniusza Kwiatkowskiego. Podobnie do budowniczego Gdyni podkreślał istotę gospodarki morskiej. Swoją pasją i wiedzą dzielił się z młodymi ludźmi, studentami Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, której był wykładowcą.
 
 
W sierpniu pożegnaliśmy Zygfryda „Zygę” Perlickiego. Uczestnika Igrzysk Olimpijskich i pierwszych wokółziemskich regat Whitbread Round The World Race. W swoim życiu przepłynął 140 000 mil morskich. Przygodę z żaglami rozpoczął w 1945 roku w II Morskiej Drużynie Harcerskiej w Harcerskim Ośrodku Morskim w Gdyni. Był związany z Yacht Klubem Stal Gdynia i Yacht Klubem Polskim Gdynia. Za zasługi dla miasta odznaczony medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
 
 
We wrześniu ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jerzego Kozłowskiego. Przez całe życie był związany z gdyńską „Czarną Czwórką”. Służbę harcerską rozpoczynał w 1945 roku w 4 Gdyńskiej Drużynie Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, by w 1949 roku pokierować nową drużyną przy Szkole Podstawowej nr 7 na Grabówku. Do ostatnich dni był aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Czarna Czwórka” grupującego wychowanków jego ukochanej drużyny. W życiu zawodowym, jako inżynier z wykształcenia, pełnił szereg funkcji technicznych i menedżerskich w przemyśle.
 
 
W dniu 9 września pożegnaliśmy profesora Jerzego Młynarczyka. Wybitnego profesora prawa, zdolnego olimpijczyka, zasłużonego posła na Sejm RP, prezydenta Gdańska w latach 1977-1981 i doskonałego erudytę. W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni stworzył wydział prawa. Tamże pełnił funkcję rektora.
 
 
Zakochany w teatrze, z wzajemnością. Profesor Jan Ciechowicz był wybitnym teatrologiem i  pedagogiem. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jego zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nauczyciel i przewodnik, a jednocześnie niezwykle serdeczny człowiek. Do końca aktywny zawodowo.
 
 
Stefan Brechelka był jednym z ostatnich obrońców Gdyni z 1939 roku i jednym z ostatnich furmanów, którzy budowali port i miasto. Był oficerem Armii Krajowej, kolejarzem i wielkim miłośnikiem Gdyni. To jemu zawdzięczamy obecność relikwii świętych w wielu kościołach na Pomorzu.
 
 
W niedzielę 22 października na wieczną wachtę odszedł Bolesław Mazurkiewicz, żeglarz, profesor nauk technicznych, współzałożyciel, wieloletni prezes i prezes honorowy Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, dzisiaj Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był także współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. W 2014 r. ukazała się książka profesora Mazurkiewicza „Trzymajmy się, nie dajmy się: wspomnienia”, czwarty tom jego autobiografii, w której zebrał m.in. swoje żeglarskie doświadczenia.                                                                                                                                                                             
 
 
Niech spoczywają w pokoju

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej