Gdynia przyszłości oczami uczniów

Futurystyczne, bardzo nowoczesne i innowacyjne, ale przede wszystkim ekologiczne, a co za tym idzie czyste – tak według uczniów szkół podstawowych w Gdyni w przyszłości będzie wyglądać nasze miasto. Swoje wizje młodzi architekci i planiści mieli okazję zaprezentować w konkursie „Gdynia. Ekologia Przyszłości”. We wtorek 31 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród, której towarzyszyła wystawa prac uczestników. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII gdyńskich szkół podstawowych. Ich zadaniem było zaprojektowanie w formie pracy plastycznej – rysunku, makiety, obrazu czy kolażu - nowoczesnego, a przy tym przyjaznego ludziom i środowisku miasta przyszłości.
– Konkurs „Gdynia. Ekologia Przyszłości” ma promować Gdynię jako miasto ekologiczne i nowoczesne. Waszym zadaniem było - w sposób artystyczny - wyrazić swoją wizję przyszłości miasta, w którym nie ma zanieczyszczeń, spalin i smogu. Uważam, że wywiązaliście się z tego zadania w sposób nie tylko bardzo twórczy, ale także dojrzały i wizjonerski – powiedział podczas uroczystości rozdania nagród w konkursie wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.
Młodzi projektanci w swoich pracach musieli uwzględnić ważne elementy jak: ekologiczne ogrzewanie w mieście, gdyńską elektrociepłownię oraz miejską sieć ciepłowniczą. W ten sposób uczniowie mieli zrozumieć z jakimi problemami borykają się dzisiejsze miasta, a więc z paleniem śmieciami w przydomowych paleniskach, ciemnym, trującym dymem z pieców węglowych oraz powstającym przez to smogiem.
Pierwsze miejsce w konkursie i wyjątkową nagrodę w postaci tabletów dla całej klasy otrzymali uczniowie klasy VI A ze Szkoły Podstawowej nr 29. Drugie miejsce przypadło uczniom z klas V C i VII C ze Szkoły Podstawowej nr 6, zaś trzecie miejsce na podium trafiło do dzieci z klasy VI B ze Szkoły Podstawowej nr 26.
Przypomnijmy, że organizatorami konkursu są EDF S.A. Oddział Wybrzeże, OPEC Sp. z o.o. oraz Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Główną ideą konkursu jest zainteresowanie uczniów klas IV-VII tematem ekologii i bezpieczeństwa energetycznego, uwrażliwienie ich na troskę o przyszłość naszego miasta i planety. Dzieci wchodząc w rolę projektantów mają możliwość zaprezentowania własych pomysłów i oryginalnych rozwiązań, które sprawią, że w Gdyni będzie się żyło jeszcze przyjemniej i zdrowiej.
Więcej informacji o konkursie „Gdynia. Ekologia przyszłości” oraz kampanii Ciepłolubni można znaleźć na stronie www.cieplolubni.com.pl.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!