Rodzinny weekend z Marią Skłodowską-Curie

Ten weekend (4-5 listopada) w Gdyni upłynie pod znakiem Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum Nauki Experyment i Muzeum Emigracji przygotowały wyjątkowe wydarzenia, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej Polce i kobiecie naukowcu. Maria Skłodowska-Curie prowadziła intensywne badania w dziedzinie chemii i fizyki. Jest jedynym naukowcem w historii, wyróżnionym Nagrodą Nobla w dwóch rożnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Jej przełomowe badania nad mechanizmem zjawiska promieniotwórczości przyczyniły się do rozwoju różnych dziedzin nauki, w szczególności medycyny. Maria jako jedna z pierwszych kobiet w historii zrobiła też prawo jazdy. Jej osiągnięcia będzie można poznać bliżej podczas dwóch weekendowych wydarzeń w Gdyni.
150. urodziny Skłodowskiej-Curie w Experymencie
W listopadzie przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum Nauki Experyment chce je uczcić i z tej okazji przygotowało szereg atrakcji. W weekend 4 i 5 listopada odbędą się warsztaty naukowe. Ich uczestnicy dowiedzą się czym jest radioaktywność i czy zawsze powinniśmy się jej bać, jak doszło do odkrycia promieniowania, oraz czym się różni fluorescencja od  fosforescencji i jak to drugie zjawisko wpłynęło na karierę naukową Marii Skłodowskiej-Curie? Podczas warsztatów będzie też można m.in.: zbudować elektroskop, sprawdzić widma pierwiastków  za pomocą okularów dyfrakcyjnych, sprawdzić, jakie substancje znajdujące się wokół nas fosforyzują, a także za pomocą licznika Geigera sprawdzić jak radioaktywne są różne przedmioty, które spotykamy na co dzień.
Warsztaty odbędą się w sali warsztatowej na wystawie Hydroświat w sobotę, 4 listopada, w godz. od 13.00 do 17.00 oraz w niedzielę, 5 listopada, od godz. 12.00 do 16.00.

Wstęp na warsztaty w cenie biletu na wystawę.
Więcej informacji na experyment.gdynia.pl

Eksperymentalna Niedziela z Marią Skłodowską-Curie
Z kolei Muzeum Emigracji w Gdyni rusza z cyklem warsztatów dotyczących nietuzinkowych emigrantów. Od listopada 2017 roku do maja 2018 roku zaprezentują 13 sylwetek niesamowitych Polek i niezwykłych Polaków. W ten sposób stworzą drużynę superbohaterów - MEGamocnych. Bohaterką pierwszych warsztatów, które odbędą się w niedzielę, 5 listopada, będzie właśnie Maria Skłodowska-Curie.
 
Podczas Eksperymentalnej Niedzieli z Marią Skłodowską-Curie będzie można, pod okiem eksperta,  przeprowadzić kilka niesamowitych doświadczeń chemicznych. Zostanie też przybliżona sylwetka głównej bohaterki, czyli Marii Skłodowskiej-Curie i wtedy wszyscy uczestnicy dowiedzą się, jaką niezwykła była kobietą.
 
Warsztaty rozpoczną się 5 listopada  od godz. 11.00 i potrwają do godz. 12.30 Skierowane są do rodzin z dziećmi powyżej 5 lat. Koszt uczestnictwa to 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo + 5 zł.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zapisać się pod adresem: warsztaty@muzeumemigracji.pl.
Więcej informacji na stronie: http://www.polska1.pl/działania/aktualności/druzyna_megamocnych
Na każdych zajęciach dzieci otrzymają specjalne karty z bohaterami, która w całości stworzy kolekcję superbohaterów – Drużynę MEGamocnych.
 
Bohaterami kolejnych warsztatów będą: Antoni Cierplikowski, Witold Gombrowicz, Ernest Malinowski, Paweł Edmund Strzelecki, Valentino Liberace, Sara Lipska, Zofia Stryjeńska, bracia Warner, Olga Poznańska, Pola Negri, Halina Konopacka i Mieczysław Bekker.
fot. facebook.com/muzeumemigracjigdynia

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku