Dar Młodzieży zamyka sezon i planuje rejs dookoła świata

Przez 9 miesięcy studenci uczyli się na nim morskiego fachu, a teraz przejdzie remont, który przygotuje go do podróży dookoła świata. „Dar Młodzieży” właśnie kończy sezon szkoleniowy i szykuje się do nowych wyzwań. Kolejne praktyki morskie ruszą w lutym, a w maju żaglowiec wypłynie w rejs wokół globu. Z końcem października Akademia Morska w Gdyni zamyka sezon szkoleniowy na „Darze Młodzieży”. Przez dziewięć miesięcy – od 4 lutego do 31 października – studenci i uczniowie z Polski i zagranicy uczyli się na żaglowcu morskiego fachu. W tym czasie statek odbył 11 podróży szkoleniowych. Pływał głównie po wodach Bałtyku, ale miał też dłuższy rejs do portów we Francji i Hiszpanii. Statek uczestniczył też w zlotach żaglowców w Turku, Kłajpedzie i Szczecinie oraz tradycyjnym festiwalu morskim Hanse Sail w Rostocku.


 
W sumie, w  tym sezonie, na pokładzie żaglowca praktyki odbyło 1315 studentów. Ten rok był jednak wyjątkowy. Poza studentami Akademii Morskiej z Gdyni i Szczecina oraz uczniami szkół morskich z Polski i belgijskiej Antwerpii, na „Darze Młodzieży” szkoliła się również załoga algierskiego żaglowca „El Mellah”. Statek zbudowano w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii. W ramach kontraktu załoga żaglowca przeszła kompleksowe szkolenie. Algierscy oficerowie i marynarze poznawali pracę na żaglowcu  przez 2 miesiące, w maju i czerwcu. Przeszli też cykl szkoleń teoretycznych w pracowniach i laboratoriach Akademii Morskiej oraz Studium Doskonalenia Kadr AMG. Szkolenie w Akademii Morskiej przeszło także 12 członków przyszłej lądowej ekipy konserwacyjnej nowego żaglowca.
W lutym 2018 roku ruszy kolejny sezon szkoleniowy. Rozpoczną go studenci Hogere ZeevaartSchool z Antwerpii, którzy od 10 lat odbywają miesięczne praktyki morskie na „Darze Młodzieży".
Teraz „Dar Młodzieży” przejdzie remont. Żaglowiec musi być odnowiony, bo przygotowuje się do rejsu dookoła świata.
 
– Taki rejs to oczywiście duża przygoda, ale przede wszystkim szereg przygotowań. Według założeń statek przejdzie wszystkie potrzebne przeglądy, zostaną zainstalowane nowe urządzenia do oczyszczania wód balastowych i do uzdatniania ścieków. Dostanie też nowe żagle i sprzęt nawigacyjny – mówi kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.
 
Rejs wokół globu – pod nazwą Rejs Niepodległości – rozpocznie się w maju 2018 roku i potrwa do marca 2019 roku. A wszystko dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa jaką przepłynie „Dar Młodzieży” biegnie przez Lizbonę, Kanary i porty Afryki. Po przejściu Przylądka Dobrej Nadziei wyjdzie na Ocean Indyjski, porty Dalekiego Wchodu (m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka) i po trawersie Pacyfiku  na porty zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej (m.in. Vancouver, San Francisco, Los Angeles). Kulminacyjny punkt podróży to Panama. Tam, w styczniu 2019 roku, „Dar Młodzieży” uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Ostatnim planowanym portem w Ameryce jest Nowy Jork skąd ruszy z powrotem do Europy. Projekt zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku