System InvisoLite rozpoczyna pracę

InvisoLite - nowoczesny, elektroniczny system monitorowania zużycia energii przez gdyńskie instytucje właśnie rozpoczął pracę. W poniedziałek 30 października – po wielu miesiącach przygotowań program został oficjalnie uruchomiony. Teraz czas na zbieranie danych i szacowanie korzyści. InvisoLite to system, którego zadaniem jest gromadzenie danych na temat zużycia energii za prąd, gaz czy ciepło sieciowe w budynkach miejskich. W Gdyni kompleksowym monitoringiem objęte jest 450 budynków. Dane wprowadzane będą przez około 200 użytkowników po zalogowaniu się do systemu przy pomocy aplikacji uruchamianej w przeglądarce internetowej.
Dzięki analizie napływających do systemu informacji pobór prądu czy gazu ma być dużo bardziej efektywny. Pozwoli to na spadek emisji dwutlenku węgla i – co najważniejsze – znacznie obniży wysokości rachunków za miejską energię. Cieszymy się, że ciężka praca zaowocowała uruchomieniem systemu InvisoLite w naszym mieście. Dzięki niemu będziemy mogli kontrolować czystość powietrza, którym oddychamy, ale także będzie on miał bardzo konkretne wymierne korzyści na zmniejszenie wydatków miasta. – powiedział wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

System bazuje na prostej w użyciu, intuicyjnej i czytelnej bazie danych o szerokim zakresie możliwości przede wszystkim analiz i raportowania. W ten sposób Gdynia łatwiej wyznaczy kierunek osiągnięcia miana smart city czyli miasta zarządzanego w sposób inteligentny, efektywnego energetycznie i czystego. Osiągnięcie dużego stopnia efektywności energetycznej, ograniczenie zużycia energii i racjonalna jej konsumpcja przełoży się nie tylko na zwiększenie oszczędności w budżecie miejskim, ale także na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery. A to oznacza czystsze powietrze w mieście.
 
Intuicyjny i dopasowany do potrzeb gminy system powstał dzięki zaangażowaniu Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta we współpracy z DK Energy Polska. W ramach wdrożenia projektu odbyły się szkolenia, w których wzięło udział około 200 pracowników poszczególnych jednostek gminy.

Majówka po gdyńsku
Gdyńskie Centrum Zdrowia oficjalnie otwarte
Znamy już wykonawcę zabezpieczeń na Kamiennej Górze
Poznaj z nami najciekawsze trasy rowerowe Gdyni!
Gdyńska architektura od podszewki