Gdynia wyróżniona Polską Nagrodą Innowacyjności

Podczas odbywającego się w Zielonej Górze V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, Gdynia została uhonorowana Polską Nagrodą Innowacyjności. To ogólnopolski laur gospodarczy przyznawany przez Radę Programową Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości i Polską Agencję Przedsiębiorczości. Gdynia Polską Nagrodą Innowacyjności została wyróżniona w kategorii Smart City. Miasto zostało docenione za wdrożony certyfikat ISO, innowacyjne rozwiązania w zakresie usług publicznych, zainicjowanie prac nad car-sharingiem oraz wspieranie przedsiębiorczości.
O zdobyciu przez Gdynię nagrody poinformowano oficjalnie w czwartek, 26 października  podczas V Kongresu Przedsiębiorczości – platformy porozumienia i wymiany doświadczeń dla polskich przedsiębiorców, naukowców oraz samorządowców.
– Poczucie bezpieczeństwa i szczęścia w miejscu, w którym się mieszka, jest dla nas sprawą priorytetową. Dlatego Gdynia od wielu lat skutecznie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta. W tym roku otrzymaliśmy certyfikat ISO 37120 dla pierwszego w Polsce i naszej części Europy miasta inteligentnego. To potwierdzenie faktu, że w Gdyni stale monitorowana jest jakość życia, a inteligentne technologie wspierają ten proces. To również dowód atrakcyjność i konkurencyjność miasta na poziomie globalnym. Jesteśmy liderem we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań, a w północnej Polsce także pionierem w pracach nad car-sharingiem, który już za chwilę zadebiutuje w naszym mieście. W ten sposób, z myślą o mieszkańcach, świadomie budujemy markę Gdyni – mówi wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.
Ideą tego ogólnopolskiego programu jest wyróżnianie firm, instytutów, uczelni działających w sferze badawczo-rozwojowej, samorządów wdrażających nowatorskie w skali świata i Europy polskie projekty. Laureatami nagrody w latach poprzednich byli m.in: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Politechnika Gdańska, firmy takie jak: Mesko S.A., PCO S.A., ABB, Sanofi-Aventis. 
Nominacje do tego tytułu przyznawane są przez redakcję Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej. W tym roku nagroda została przyznana już po raz piąty, a Gdynia jest jedynym miastem, które w tegorocznej edycji zostało tym laurem nagrodzone.
Motywem przewodnim V Kongresu Przedsiębiorczości jest „Państwo XXI wieku. Gospodarka oparta na wiedzy”. Wydarzenie składające się z 27 paneli dyskusyjnych, obejmuje najistotniejsze kwestie związane z rozwojem ekonomicznym i społecznym, m.in. siłą polskich innowacji, szkolnictwem wyższym, energetyką, medycyną, funduszami unijnymi w perspektywie 2014-2020, rynkiem mieszkaniowym w Polsce, współpracą biznesu oraz samorządów, społeczną odpowiedzialnością biznesu, czy komercjalizacją badań.
Organizatorem kongresu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Udział w nim biorą m.in. Jerzy Kwieciński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. Dariusz Rosati – poseł do Parlamentu Europejskiego, dr hab. Waldemar Sługocki – senator RP, Tomasz Pisula – prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Przemysław Cieszyński – członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, czy Piotr Bujak – główny ekonomista PKO BP.
Oznacza to, że na forum przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki oraz administracji publicznej z całego kraju, jasno została wskazana pozycja Gdyni jako miasta innowacyjnego.
Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia, jako pierwsze miasto w naszej części Europy, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego według normy ISO 37120. Dokument ten jest dowodem na to, że miasto na bieżąco monitoruje jakość życia mieszkańców oraz reaguje w sytuacjach zagrożenia czy pogorszenia się warunków. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych tych certyfikatem. Jednym z filarów inteligentnego miasta jest inteligentny transport, który przede wszystkim jest przyjazny środowisku i mieszkańcom. I Gdynia na taki transport postawiła. Na początku października w Warszawie podczas II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 nasze miasto zostało wyróżnione nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ