Pomysły na modernistyczną pamiątkę poszukiwane

Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza projektantów, architektów, grafików oraz studentów tych i pokrewnych kierunków do udziału w konkursie „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Chodzi o stworzenie gadżetu, który promować będzie Gdyński Szlak Modernizmu – jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych miasta. Gdyński Szlak Modernizmu w ciągu niespełna 8 lat funkcjonowania stał się w Polsce znaczącą marką w gronie architektonicznych szlaków turystyki miejskiej i kulturowej. Jednym z atrybutów markowych produktów turystycznych na świecie jest atrakcyjna oferta związanych z nim, dobrze zaprojektowanych pamiątek. Nie inaczej jest ze szlakami architektonicznymi. Czas, aby takie pamiątki powstały także w Gdyni.
 
Konkurs pt. „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem” jest skierowany głównie do projektantów, studentów wzornictwa i architektury, a także architektów. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie pamiątki w duchu słynnej maksymy jednego z ojców modernizmu, architekta Miesa van der Rohe – „Less is more”, czyli mniej znaczy więcej.
 
– Co może być taką pamiątką? Możliwości jest wiele i nie ma specjalnych obostrzeń – zaczynając od prostych gadżetów, elementów związanych z modą, gier czy pamiątek zupełnie niekonwencjonalnych i innowacyjnych – tłumaczy Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni. – Ważne dla nas kryteria, to oczywiście nawiązanie stylistyczne do koncepcji modernistycznych oraz samego Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Bardzo istotna jest także realność wdrożenia. Oczywiście nie chodzi nam o pamiątki, które mogłyby funkcjonować w teorii, ale o takie, które łatwo i szybko będzie można wdrożyć i zaaplikować. Przyziemnym, ale równie ważnym kryterium jest lekkość i poręczność. Zależy nam, aby taką pamiątkę można było łatwo transportować czy zamówić – dodaje.
 
Projekt, któremu specjalne jury przyzna I Nagrodę w konkursie zostanie wdrożony, czyli produkowany jako oficjalny gadżet Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
 
– Oprócz powstania ciekawych, atrakcyjnych pamiątek, założeniem konkursu jest również promowanie projektantów, szczególnie tych młodych. Oczywiście konkurs nie jest przeznaczony wyłącznie dla studentów i wyłącznie do architektów czy projektantów – chociaż są to podstawowe grupy, do których go kierujemy – wyjaśnia Jacek Debis. – Wybrane, najlepsze projekty zgłoszone do konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Oprócz tego zakładamy także promocję w czasie różnych wydarzeń, m.in. tych na Szlaku Modernizmu oraz miejskich. Planujemy też publikację „Gdynia inspiruje modernizmem”. Czekają też nagrody finansowe i rzeczowe – dodaje.
 
Termin nadsyłania prac mija 17 listopada 2017 r. Więcej informacji w regulaminie dostępnym na stronie www.arg.gdynia.pl/do_pobrania.html oraz na www.modernizmgdyni.pl.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!