Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Gdy wybuchła wojna, Sonia Berkowicz miała niespełna 6 lat. Jej cała rodzina, wysiedlona przez Niemców do getta w Klecku, została wymordowana przez Niemców w lipcu 1942 roku. Jej udało się przeżyć dzięki wsparciu i bohaterstwie państwa Cybulskich. Dzisiaj za heroiczną postawę pani Aleksandra Cybulska-gdynianka odebrała z rąk wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Cohen-Dar medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.  


Kiedy państwo Cybulscy postanowili zaopiekować się kilkuletnią Żydówką Sonią jak własną córką, nie baczyli na własne bezpieczeństwo. Przez kilka lat dbali o to, by Niemcy nie odnaleźli dziewczynki. Dzięki pomocy miejscowego księdza wyrobili dziewczynce metrykę chrztu na nazwisko Zofia Flejow. Zimą 1943 roku musieli się z nią rozstać, gdyż dalsze jej ukrywanie stało się zbyt niebezpieczne. Kazimierz Cybulski umieścił Sonię u swojej dalszej rodziny na wsi koło Pińska, ale nadal pozostawał z nią w kontakcie.Po wojnie Cybulscy ponownie zabrali Sonię do siebie i razem z nią zostali repatriowani na Zachód. W 1946 roku zamieszkali we wsi Kania koło Stargardu Szczecińskiego. Ponieważ nie udało się odnaleźć żadnych krewnych Soni, dziewczynkę przekazano organizacji żydowskiej opiekującej się żydowskimi sierotami.
 
 
Obecnie ocalona nazywa się Sonia Liberman i mieszka w Izraelu. Kazimierz Cybulski zmarł w 2002 roku w wieku 94 lat. Jego żona Aleksandra Cybulska mieszka w Gdyni i w listopadzie tego roku będzie obchodzić 100. urodziny.

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!