Trwa Gdynia E(x)plory Week

W gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa święto pasjonatów nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week. W programie nie tylko finał największego w Polsce konkursu naukowego wspierającego młodych naukowców, ale także otwarte wydarzenia dla szkół i rodzin w trakcie Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem innowacyjnych start-upów w ramach VI Kongresu E(x)plory Innowacje. W środę 18 października odbyła się uroczysta inauguracja wydarzenia z udziałem Mateusza Macha - 20-letniego innowatora oraz twórcy pierwszego na świecie komunikatora dla osób niesłyszących – Five App, a także absolwenta gdyńskiej „Trójki”. Był to również moment wręczenia nagrody Człowiek E(x)plory przyznanej Kolegium Prezydenckiemu Gdyni za szczególne zaangażowanie w organizację wydarzenia oraz 5 lat współpracy. Wyróżnienie z rąk Prezesa Fundacji Zaawansowanych Technologii Władysława Halbersztadta odebrała Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Gdynia E(x)plory Week (18-21 października) to finałowe wydarzenie programu E(x)plory. Składa się z trzech elementów: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week już po raz kolejny są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz miasto Gdynia. Natomiast mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie Kajetan Kajetanowicz.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory
Finał największego w Polsce konkursu naukowego dla młodzieży w wieku 13-20 lat, w trakcie którego zaprezentowanych zostanie 35 projektów naukowych wybranych spośród 160 z całej Polski. Nagrody przyznawać będzie jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe, programy mentorskie oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży. Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 18-20 października.

Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory
W ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, jak co roku, odbędą się liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. W dniach 18-20 października do uczestnictwa zaproszona jest młodzież szkolna, a w sobotą 21 października miłośnicy naukowych odkryć i technologicznych ciekawostek. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu będą: Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, a także dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.
 
Kajetan Kajetanowicz jest ambasadorem ogólnopolskiej kampanii „Mistrzowie w pasach”. Jej celem jest edukacja w zakresie prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Jej ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach – zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.

W dniach 20 i 21 października odbędzie się również prezentacja najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow, natomiast w sobotę w Strefie Makers odbędą się warsztaty i wspólne działania dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.  

Pełny program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na www.explory.pl.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte