Bezpośrednie inwestycje zagraniczne – jak je przyciągać?

Prezentacja raportu Polityki Insight nt. inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich 25 latach była osią międzynarodowej debaty Tricity – The Best Place to Grow (Trójmiasto – najlepsze miejsce na rozwój), która odbyła się w Gdyni 19 października. Ich organizatorem było 6 Izb Gospodarczych, a Gdynia pełniła rolę partnera wydarzenia. Synteza kluczowych czynników wzrostu gospodarczego na Pomorzu, a także odpowiedzi na to, jak mądrze inwestować, które sektory są obecnie najbardziej dochodowe i mają największy potencjał i jak lokalne władze i środowisko biznesowe mogą wspierać rozwój naszego regionu. To wszystko czekało na uczestników debaty Tricity – The Best Place to Grow (Trójmiasto – najlepsze miejsce na rozwój), wydarzenia skupiającego się na zagranicznych inwestycjach bezpośrednich (FDI). Jego organizatorami było 6 Izb Gospodarczych: Niemiecka, Belgijska, Skandynawska, Holenderska, Szwajcarska oraz Francuska. Gdynię podczas debaty reprezentowała wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
– Pomysł na wydarzenie powstał przy okazji opublikowania raportu o bezpośrednich inwestycjach zagraniczny, który został stworzony przy współpracy 14 międzynarodowych Izb Gospodarczych w Polsce oraz Polityki Insight – tłumaczy Jakub Klimas z Belgijskiej Izby Gospodarczej.
 
Kluczowe założenia raport pt. „Co przyniosły inwestycje zagraniczne. Wpływ na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu” zaprezentował podczas debaty jego główny autor, Adam Czerniak – Główny Ekonomista Polityki Insight (dokument dostępny jest po kliknięciu w link na dole strony).
 
– Raport Polityki Insight w cyfrach i faktach dowodzi, jak ogromne, pozytywne znaczenie maja inwestycje zagraniczne dla gospodarki. Wnioski nasuwają się same – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Skoro wiemy, że te inwestycje są dla nas ekonomicznie i społecznie korzystne, warto o nie zabiegać. Spotkanie takie jak dziś, z miejscem na wymianę rzetelnej wiedzy, ale także na networking i podziwianie Gdyni, na pewno w tym pomaga. Szczególnie, że uczestniczą w nim członkowie izb handlowych z aż 6 krajów. Oczywiście w trakcie debaty rozmawiamy o całym Trójmieście, uwzględniając charakter naszej aglomeracji – dodaje.
                                                    
W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób – m.in. przedstawiciele lokalnych władz i inwestorzy z Pomorza zrzeszeni w Izbach organizujących debatę. Wszyscy oni zastanawiali się, jak w najlepszy i najbardziej efektywny sposób przyciągnąć inwestycje zagraniczne do regionu. Bo że są one niezbędne dla dalszego rozwoju Pomorza – nikt nie ma już wątpliwości.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi