Świętujmy z siostrą i bratem

Kto nie nosił ubrania po starszym bracie, kto nie podbierał kosmetyków starszej siostrze, kto nie robił kawałów młodszemu rodzeństwu? Kto się z nimi nie kłócił? Czyj brat stanął w obronie w chwili zagrożenia? Czyja siostra pocieszyła i otarła łzy? Każdy, kto ma rodzeństwo, zna takie historie. 22 października w Gdyni już po raz drugi obchodzony będzie Dzień Rodzeństwa. To szczególna okazja, aby podziękować rodzeństwu za to, że jest. Można wybrać się na wpólny spacer, na obiad lub powspominać dawne czasy przy rodzinnym albumie. Można też wybrać się na warsztaty, by samodzielnie przygotować prezent-niespodziankę dla siostry lub brata. I do tego drugiego szczególnie namawiamy w najbliższą niedzielę! 22 października w sali wystawienniczej Gdyńskiego Centrum Filmowego (w godz. 10.00-14.00) odbędą się specjalne warsztaty.
Poprowadzi je Grażyna Szymańska-Błaszczyk, z pomocą której każdy chętny przygotuje ceramiczne zawieszki. Znane już wszystkim Siostry Szyją zrobią z dziećmi sznurkowe breloczki. A kubki z imieniem będzie można stworzyć wspólnie z Deco Hobby. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać jeden wybrany prezent-niespodziankę.
A skąd pomysł, aby świętować Dzień Rodzeństwa?
- Dwunastoletnia gdynianka napisała do Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka prośbę, żeby w Gdyni świętowano Dzień Rodzeństwa, bo bardzo kocha swoją siostrę i chciałaby z tej okazji zrobić jej prezent. Spodobał nam się ten pomysł i już po raz drugi zachęcamy mieszkańców w każdym wieku do świętowania tego dnia wspólnie z nami – opowiada Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.
I dodaje:
- Nie zapomnijmy tego dnia uścisnąć siostry lub brata lub po prostu zadzwonić do swojego rodzeństwa - nie ważne, w jakim wieku jesteście!

Dzień Rodzeństwa jest dopełnieniem funkcjonujących już świąt rodzinnych – Dnia Matki, Dnia Ojca oraz Dnia Rodziny. Jest to inicjatywa współgrająca z polityką prorodzinną realizowaną przez miasto. Dzień Rodzeństwa dotyczy osób w różnym wieku, więc może go świętować każdy, kto ma rodzeństwo. Święto to jest doskonałą okazją do promowania rodzin wielodzietnych, do wskazywania plusów posiadania rodzeństwa, do refleksji nad relacją ze swoim rodzeństwem.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte