Innowacje wieją od morza

Wystawa „Innowacje od morza” jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Forum Gospodarki Morskiej. Przedstawia innowacyjne projekty realizowane przez pomorskich przedsiębiorców. Od 18 do 29 października będzie można oglądać ją w gdyńskim InfoBoksie. Przedstawione realizacje można uznać za polskie „wizytówki” potwierdzające, że krajowe firmy reprezentujące przemysł morski z powodzeniem wytwarzają produkty innowacyjne w skali międzynarodowej.
Część z prezentowanych na wystawie projektów stanowi w stu procentach polską myśl techniczną. Niektóre koncepcje to realizacja „instrukcji” z zagranicy w wykonaniu polskich firm. Natomiast w pozostałej części projektów ich podstawę stanowi zagraniczne „know-how”.
Przykładem innowacyjnych produktów na skalę międzynarodową są m.in. bardzo lekkie, składane jak nożyczki płetwy biomimetyczne firmy Exofin, wykorzystywane przez wojskowe jednostki specjalne na całym świecie. Innym wynalazkiem jest samopodnośna barka Zourite ze Stoczni Crist, przeznaczona do prac budowlanych na wodach przybrzeżnych. Powstała ona po to, by pomóc w budowie największego francuskiego wiaduktu morskiego o długości 5,4 km, zlokalizowanego przy wyspie La Reunion, położonej na Oceanie Indyjskim. Natomiast 40 Open Sunreef Power firmy Sunreef Yachts to model rekreacyjny łodzi, który oferuje dużo więcej przestrzeni niż klasyczny day cruiser. Jednocześnie jest to najbardziej zaawansowana technicznie jednostka tego typu na świecie.Inne innowacyjne projekty, które można zobaczyć na wystawie to: konstrukcja systemu cumowniczo-załadunkowego Submerged Sal with Yoke, autonomiczny pojazd głębinowy Albatros, mobilny podwodny robot inspekcyjny Stuart, wyciągarki cumownicze, prom hybrydowy P310 Elektra, system zasilania LNG czy technologia Hamer oraz zasilacze hydrauliczne.
Realizacja innowacyjnych projektów przez polskie przedsiębiorstwa z sektora gospodarki morskiej przekłada się na wzrost potencjału całego lokalnego środowiska związanego z branżą. Jego dobre funkcjonowanie jest z punktu widzenia regionów takich jak Pomorze absolutnie kluczowe i, co istotne, pełni nieocenioną rolę w kształceniu kadr. Pomorskie stocznie oferują coraz bardziej specjalistyczne i lepiej płatne miejsca pracy, gwarantując stałe zatrudnienie, zdobywanie doświadczenia i możliwość rozwoju zawodowego.

wideo: Patryk Zaputowicz, Marta Jaszczerska // mat.prasowe

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW