Na tropie Afery Kryminalnej w Gdyni

Spacer literacki i spotkania autorskie czekają na mieszkańców Gdyni, którzy wezmą udział w tegorocznej Aferze Kryminalnej. Przed miłośnikami kryminału dwa dni pełne tajemnic, intryg i zbrodni. Kto chętny, niech rezerwuje czas w piątek i sobotę 20 i 21 października. Wstęp wolny. Gdyńska Afera Kryminalna rozpocznie się w piątkowy wieczór. Tuż po zmroku Arkadiusz Brzęczek – znawca historii miasta – poprowadzi uczestników „Śladami gdyńskich zbrodni”. Podczas spaceru uczestnicy poznają mrożące krew w żyłach tajemnice Gdyni oraz wysłuchają opowieści o wstrząsających zbrodniach, które w przeszłości poruszały jej mieszkańców.
W sobotę natomiast na miłośników zagadek kryminalnych i świata zbrodni czekać będą spotkania autorskie z Wojciechem Chmielarzem i Jakubem Szamałkiem.
Wojciech Chmielarz – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych Wampir i Zombie (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść Przejęcie.
Jakub Szamałek – pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent gier Wiedźmin). Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Fascynat starożytności, na temat której prowadził bloga na portalu tygodnika „Polityka”. Za swoją debiutancką książkę Kiedy Atena odwraca wzrok otrzymał Nagrodę Czytelników na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a za Czytanie z Kości — Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona 100 młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.
Przypomnijmy, że Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry.
Afera Kryminalna w Gdyni,
Spacer Śladami gdyńskich zbrodni,
piątek, 20 października,
start o godz. 19.00 spod siedziby Wypożyczalni Centralnej (ul. Abrahama 60).
 
Spotkania autorskie z Wojciechem Chmielarzem (godz. 16.00) i Jakubem Szamałkiem (godz. 17.30),
sobota, 21 października,
Biblioteka Śródmieście (ul. Żeromskiego 36).

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte