Święto nauki w Gdyni

W dniach 18-21 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się kolejna edycja święta pasjonatów nauki i innowacji – Gdynia E(x)plory Week. W programie finał największego w Polsce konkursu naukowego wspierającego młodych naukowców, otwarte wydarzenia dla szkół i rodzin w trakcie Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem innowacyjnych start-upów w ramach VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Gdynia E(x)plory Week to finałowe wydarzenie programu E(x)plory. Skaład się z trzech elementów: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week już po raz kolejny są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz miasto Gdynia. Natomiast mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie Kajetan Kajetanowicz.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory
Finał największego w Polsce konkursu naukowego dla młodzieży w wieku 13-20 lat, w trakcie którego zaprezentowanych zostanie 35 projektów naukowych wybranych spośród 160 z całej Polski. Nagrody przyznawać będzie jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe, programy mentorskie oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży. Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 18-20 października.
Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory
W ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, jak co roku, odbędą się liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. W dniach 18-20 października do uczestnictwa zaproszona jest młodzież szkolna, a w sobotą 21 października miłośnicy naukowych odkryć i technologicznych ciekawostek. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu będą: Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, a także dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.
– Czeka nas wyjątkowe spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem, zawodnikiem Lotos Rally Team, rajdowym Mistrzem Europy 2015 i 2016 roku. Rajdowiec poprowadzi dyskusję naukowo-sportową i opowie o ciekawostkach naukowo-technologicznych związanych z rajdami samochodowymi. W ramach kampanii „Mistrzowie w pasach” będzie również edukował jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w poprawny sposób – mówi Magdalena Malara-Świtońska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Kajetan Kajetanowicz jest ambasadorem ogólnopolskiej kampanii „Mistrzowie w pasach”. Jej celem jest edukacja w zakresie prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Jej ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach – zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.
W dniach 20 i 21 października odbędzie się również prezentacja najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow, natomiast w sobotę w Strefie Makers odbędą się warsztaty i wspólne działania dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.  
VI Kongres E(x)plory Innowacje
Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu będzie „Jak akcelerować innowacje? Doświadczenia polskie i nie tylko”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali autorzy innowacji, startupowcy, studenci, doktoranci, naukowcy, ale również biznesmeni i inwestorzy, którzy odpowiedzą na pytania: Czy Polska oferuje szerokie wsparcie? Czy też zmuszeni są go szukać poza granicami? Uczestnicy kongresu porozmawiają o akceleracji w kontekście międzynarodowym. Zostanie także zainaugurowany „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów.
Gościem specjalnym VI Kongresu Innowacje będzie 20-letni innowator Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób niesłyszących – Five App, a także absolwent gdyńskiej „Trójki”. Wydarzenie skierowane jest do instytucji oraz osób prywatnych, dla których poziom współczesnej innowacyjności oraz oferowane metody wsparcia są ciekawym tematem dyskusji. Kongres odbędzie się w dniach 18 i 19 października.
– Podczas festiwalu będzie też można skorzystać z konsultacji dotyczących tego, na jakie studia warto iść i jak wybrać przyszły zawód. Poprowadzi je doradca i psycholog Joanna Koper – dodaje Magdalena Malara-Świtońska.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Pełny program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na www.explory.pl.

fot. mat. prasowe

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte