Święto nauki w Gdyni

W dniach 18-21 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbędzie się kolejna edycja święta pasjonatów nauki i innowacji – Gdynia E(x)plory Week. W programie finał największego w Polsce konkursu naukowego wspierającego młodych naukowców, otwarte wydarzenia dla szkół i rodzin w trakcie Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz panele dyskusyjne i wykłady z udziałem innowacyjnych start-upów w ramach VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Gdynia E(x)plory Week to finałowe wydarzenie programu E(x)plory. Skaład się z trzech elementów: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz VI Kongresu E(x)plory Innowacje. Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week już po raz kolejny są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz miasto Gdynia. Natomiast mecenasem programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia będzie Kajetan Kajetanowicz.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory
Finał największego w Polsce konkursu naukowego dla młodzieży w wieku 13-20 lat, w trakcie którego zaprezentowanych zostanie 35 projektów naukowych wybranych spośród 160 z całej Polski. Nagrody przyznawać będzie jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Na zwycięzców czekają stypendia naukowe, programy mentorskie oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży. Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory odbędzie się w dniach 18-20 października.
Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory
W ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, jak co roku, odbędą się liczne wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. W dniach 18-20 października do uczestnictwa zaproszona jest młodzież szkolna, a w sobotą 21 października miłośnicy naukowych odkryć i technologicznych ciekawostek. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu będą: Mistrz Rajdów Samochodowych Kajetan Kajetanowicz, a także dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki.
– Czeka nas wyjątkowe spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem, zawodnikiem Lotos Rally Team, rajdowym Mistrzem Europy 2015 i 2016 roku. Rajdowiec poprowadzi dyskusję naukowo-sportową i opowie o ciekawostkach naukowo-technologicznych związanych z rajdami samochodowymi. W ramach kampanii „Mistrzowie w pasach” będzie również edukował jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w poprawny sposób – mówi Magdalena Malara-Świtońska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Kajetan Kajetanowicz jest ambasadorem ogólnopolskiej kampanii „Mistrzowie w pasach”. Jej celem jest edukacja w zakresie prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Jej ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach – zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.
W dniach 20 i 21 października odbędzie się również prezentacja najlepszych projektów konkursu Intel Make Tomorrow, natomiast w sobotę w Strefie Makers odbędą się warsztaty i wspólne działania dla osób tworzących na zasadach Do It Yourself.  
VI Kongres E(x)plory Innowacje
Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu będzie „Jak akcelerować innowacje? Doświadczenia polskie i nie tylko”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali autorzy innowacji, startupowcy, studenci, doktoranci, naukowcy, ale również biznesmeni i inwestorzy, którzy odpowiedzą na pytania: Czy Polska oferuje szerokie wsparcie? Czy też zmuszeni są go szukać poza granicami? Uczestnicy kongresu porozmawiają o akceleracji w kontekście międzynarodowym. Zostanie także zainaugurowany „Dobry Pomysł” – rządowy program wsparcia dla indywidualnych innowatorów.
Gościem specjalnym VI Kongresu Innowacje będzie 20-letni innowator Mateusz Mach, twórca pierwszego na świecie komunikatora dla osób niesłyszących – Five App, a także absolwent gdyńskiej „Trójki”. Wydarzenie skierowane jest do instytucji oraz osób prywatnych, dla których poziom współczesnej innowacyjności oraz oferowane metody wsparcia są ciekawym tematem dyskusji. Kongres odbędzie się w dniach 18 i 19 października.
– Podczas festiwalu będzie też można skorzystać z konsultacji dotyczących tego, na jakie studia warto iść i jak wybrać przyszły zawód. Poprowadzi je doradca i psycholog Joanna Koper – dodaje Magdalena Malara-Świtońska.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Pełny program oraz formularz rejestracyjny dostępne są na www.explory.pl.

fot. mat. prasowe

Gdyńskie Sea City w planach i w doświadczeniach
Kolejny nowy żłobek dla gdynian
Gdyński port planuje wyjść w morze
Gdynia wprowadza pomoc w opiece nad seniorami na godziny
Zostań studentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej