Gdynia na Kongresie Miast Polskich w Krakowie

W Centrum Kongresowym ICE w Krakowie trwa XV Kongres Miast Polskich, który jest jednocześnie I Kongresem Polityki Miejskiej. Jednym z prelegentów tego wydarzenia był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.  
Wydarzenie skupiające przedstawicieli rządu, miast i środowisk eksperckich stanowi szeroką debatę o polityce miejskiej. Wspólna wymiana opinii i dobrych praktyk pozwala na dialog i wypracowanie wspólnych działań, które następnie można wdrożyć, a także stworzyć system monitorowania i ocen polityki miejskiej – ważnej części polityk publicznych w państwie.
Jednym z panelistów Kongresu był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Miasto od lat notuje najwyższy poziom zadowolenia mieszkańców z jakości swojego życia. To zwraca uwagę zwłaszcza, że po przemianach politycznych i gospodarczych okresu transformacji tysiącom mieszkańców Gdyni usunął się grunt pod nogami, gdy upadała tutejsza stocznia.
– Wtedy nasze miasto stanęło przed nowym wyzwaniem – odbudowania przedsiębiorczości wśród jego mieszkańców. To była determinanta, która przyszła do nas z zewnątrz, ale dzięki niej dziś możemy przekraczać dawne granice – mówił Wojciech Szczurek. Podkreślił też, że wielkie efekty dla jakości życia w mieście przyniosło szybkie zrozumienie, że dla rozwoju – poza inwestowaniem w tzw. twardą tkankę – należy mocno dbać o tkankę społeczną, w tym np. o ciekawą ofertę kulturalną.
– W Gdyni jest łatwiej – jest tam sprawstwo, rzeczy dzieją się – przyznał Jakub Wygnański, szef Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. – Przed większością współczesnych polskich miast stoją poważne problemy, takie jak brak odczuwania przynależności czy tożsamości ich mieszkańców, brak współdziałania społecznego, brak przywództwa. Ale też miasta inaczej zaczynają myśleć o swoim rozwoju, bardziej ceniąc sobie swoją samorządność. Władze miast widzą, że kategoria „prywatne-publiczne” musi być inaczej rozumiana, że w miastach ważne są małe lokalne przestrzenie, a nie areny czy aquaparki – dodał.
Kongres jest organizowany przez Związek Miast Polskich we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Urzędem Miasta Krakowa, w partnerstwie merytorycznym z Instytutem Rozwoju Miast, Obserwatorium Polityki Miejskiej z Krakowa oraz w partnerstwie strategicznym z BGK. Odbywa się w 100. rocznicę powstania Związku Miast Polskich.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!