Kino to emocje. Rusza druga edycja Filmoterapii z Sensem

Najlepsze filmy dokumentalne, gorące dyskusje z udziałem ekspertów oraz publiczności, wspólne przeżywanie emocji oraz praca nad nimi. To Filmoterapia z Sensem 2, czyli cykl comiesięcznych spotkań w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. W ich trakcie prezentowane będą filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Start we wtorek 17 października o godz. 20.00. Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Jako pierwszy na warsztat zostanie wzięta projekcja „Bobbi Jene” w reż. Elwiry Lind. Jest to poruszający obraz o życiowych wyborach, determinacji w dążeniu do celu i walce o niezależność artystyczną.
 
Amerykańską tancerkę Bobbi Jene Smith wyróżnia nieprzeciętny talent, charyzmatyczna osobowość i niebanalny wizerunek. Nie dziwi więc, że jej sceniczna kariera szybko nabiera rozpędu – w 2005 roku wyjeżdża do Izraela i dołącza do legendarnej grupy Batsheva Dance Company, prowadzonej przez Ohada Naharina, światowej sławy tancerza i choreografa. To dzięki niemu zmieniło się podejście Bobbi Jene do tańca i ciała, i to wreszcie on upoważnił ją do nauczania opracowanej przez siebie autorskiej techniki ruchowej Gaga.

Po 10 latach, będąc u szczytu sławy i ku zaskoczeniu wszystkich, Bobbi Jene zdecydowała się opuścić Izrael i swojego partnera. Wróciła do USA, żeby zawalczyć o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych, interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli, łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film to fascynujące studium ukazujące proces rodzenia się artystycznej niezależności. Na ekranie widać nie tylko wyjątkowy talent i osobowość Bobbie Jene, lecz także jej walkę o własną niezależność artystyczną. Widz śledzi konsekwencje podjętych przez nią radykalnych i pozornie tylko zaskakujących decyzji, a także dylematy towarzyszące realizacji życiowych pragnień. To również fascynujący portret kobiecej walki o niezależność – także od świata mężczyzn.

Po seansie odbędzie się dyskusja dotycząca problemów, które niejednemu widzowi z pewnością wydadzą się znajome. Czy można pogodzić miłość, karierę i pasję? Czym właściwie jest walka o samego siebie i jakie są jej koszty? Czy ambicja może być przekleństwem? Jak zdefiniować sukces? Czy w filmowym życiorysie Bobbie Jene można znaleźć odpowiedzi na te pytania? O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z psycholożką, Edytą Bonk. Spotkanie poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.
Edyta Bonk – psycholog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS, wieloletni wykładowca na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Trójmieście, koordynator merytoryczny Psychologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie SWPS w Sopocie, trener szkoleń „Metody edukacji seniorów” w rządowym programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych oraz dla Muzeum Miasta Krakowa. Od wielu lat prowadzi badania naukowe nt. aktywnej starości, treningów pamięci i skutków przechodzenia na emeryturę. Jest certyfikowanym Terapeutą Tańcem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.
 
Filmoterapia z Sensem 2
wtorek, 17 października, godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2
mat. Gdyńskie Centrum Filmowe

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!