Jak spędzić weekend w Gdyni

Gdynia Classica Nova Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova rozpoczeła się w piątek, 13 października. W programie tego ponaddwutygodniowego wydarzenia znajdziemy koncerty popularyzujące muzykę klasyczną z różnych kręgów – od organowej po współczesną. Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej edycji będzie słynne na całym świecie akordeonowe Morton Trio.

Oficjalny koncert inauguracyjny odbędzie się 14 października o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim.
Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia w przestrzeni miasta.
Informacje o biletach dostępne na stronie http://gcn.gdynia.pl.
Jachty z duszą
W czwartek 12 października do Gdyni zawinęły 33 wyjątkowe jachty. Klimatyczne, drewniane i stalowe jednostki wezmą udział w dziewiątym już Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 250 żeglarzy i żeglarek przez 4 dni wspólnie dzielić będzie pasję żeglowania na jachtach o klasycznej konstrukcji. Po raz pierwszy w historii zlotu nie zmieszczą się one w gdyńskiej marinie! Impreza będzie również okazją do zwiedzania i podziwiania jednostek przez publikę.
 
Jednostki będzie można je zwiedzać całe piątkowe popołudnie. Wieczorem w hangarze Jachtklubu Stal zorganizujemy imprezę połączoną z koncertem i zabawami – bezpłatną i otwartą dla wszystkich chętnych. W sobotę z kolei zrobimy sobie wspólne zdjęcie, a potem jachty wypłyną na uroczystą paradę wzdłuż bulwaru Nadmorskiego w stronę Sopotu. Po powrocie do gdyńskiej Mariny, w sobotnie popołudnie, będzie można je ponownie zwiedzać.
 
Najmniejsza jednostka, jaka pojawi się w Gdyni, ma 8 metrów. Największa z kolei, Chief One o długości 24 metrów, to pierwszy z uczestników zlotu „Próchno i Rdza” na tyle duży, że nie zmieści się w gdyńskiej Marinie. Ten stalowy jacht przygotowywany jest do samotnego rejsu dookoła świata. To zatem wyjątkowa okazja, żeby go zobaczyć, bo do Polski wróci najszybciej za 2-3 lata. Jednostka cumować będzie przed Sea Towers, przy terenach Dalmoru i, tak jak wszystkie pozostałe, zapraszać będzie do zwiedzania.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Centrum Kultury proponuje
Centrum Kultury zaprasza w sobotę 14 października o godz. 17.00 na spektakl „O miłości... absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” w reż. Krystiana Nehrebeckiego.
Żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru.
Bilety: 35/30 zł.
Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51, kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. w godz. 11.00-16.30, wt. w godz. 11.00-19.00 i na godzinę przed spektaklem.
Więcej informacji na www.ckgdynia.pl.
Wernisaż jubileuszowy Anieli Kity
W sobotę 14 października o godz. 17.00 w Centrum Designu Gdynia (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98) odbędzie się wernisaż wystawy gdyńskiej artystki Anieli Kity.
Profesor Aniela Kita obchodząca w tym roku jubileusz 60-lecia pracy twórczej oraz 80. urodziny, jest emerytowanym wykładowcą Politechniki Gdańskiej. Jest autorką licznych obrazów oraz niepowtarzalnych witraży (znajdujących się między innymi w gdyńskiej kolegiacie) i kompozycji mozaikowych.
Wystawę można oglądać w sali wystawowej CDG codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godz. 10.00-18.00. Potrwa ona do 8 listopada.
Marcin Jacobson w Domku Żeromskiego
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza w sobotę 14 października o godz. 15.00 do Domku Żeromskiego na spotkanie z Marcinem Jacobsonem, współautorem książki „Rockowisko Trójmiasta. Lata 70.” i Stanisławem Danielewiczem poświęcone historii polskiego rocka.

Spotkanie autorskie będzie okazją do rozmowy o latach 70. i do nabycia książki z autografem, zanim ukaże się w księgarniach.
Wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.
Vistal Gdynia - Piotrkovia Piotrków
Vistal Gdynia zaprasza wszystkich fanów piłki ręcznej do hali Gdynia Arena. W sobotę 14 października o godzinie 18.00 gdynianki zagrają z drużyną Piotrkovia Piotrków.
Bilety ulgowy - 10 zł, normalny 15.
Dni Otwarte Centrum Edukacji
Dni Otwarte Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego (al. Jana Pawła II 1) to możliwość zajrzenia do laboratoriów i pracowni, w których rokrocznie ponad 40 tysięcy osób poznaje tajemnice podwodnego świata.
W programie:
LABORATORIUM BIOLOGICZNE – eksperyment rafa: o bogactwie życia na rafach koralowych i jego zagrożeniach.
W serii doświadczeń i zabaw dowiemy się co nadaje koralowcom ich piękne kolory i skąd czerpią pożywienie. Sprawdzimy jak dwutlenek węgla wpływa no wodę morską i rafy koralowe oraz przekonamy się, że nasze decyzje też mogą bezpośrednio wpływać na te delikatne zwierzęta.

MULTIMEDIALNA SALA EKOLOGII MORZA – kolor, kształt, nazwa: warsztaty poświęcone niezwykłym organizmom wodnym. Dlaczego garnela wygląda jakby połknęła piasek, kiedy rozgwiazda przyjmuje postać komety, który jeżowiec ma kształt monety i co sprawia, że flamingi mają różowy makijaż? Nie powiemy Wam tego - sami to sprawdzicie.

EKSPERYMENTALNA PRACOWNIA WODY – hydro–przygoda: Dowiedz się do czego służą przyrządy badawcze i jak się nimi posługiwać.

SALA PRZEDSZKOLNA – wszystko o rybach: warsztaty w formie edukacji przez zabawę.

SALA KINOWA – kino rodzinne

* Wstęp wolny do skrzydła edukacyjnego dotyczy wyłącznie sal edukacyjnych w godzinach trwania wydarzenia.

** NAUCZYCIELI z okazji ich święta obowiązuje WSTĘP WOLNY również na ekspozycję Akwarium. Warunkiem uzyskania bezpłatnej wejściówki jest okazanie legitymacji nauczycielskiej. Zaproszenie to jest ważne przez cały weekend w godzinach otwarcia Akwarium, tj. od 10:00 do 17:00
Gregory Porter w Gdyni
Nadchodzi uczta dla melomanów i fanów muzyki jazz, soul oraz gospel. W niedzielę 15 października w Gdynia Arena wystąpi legendarny artysta jazzowy Gregory Porter! Artysta zainauguruje JAZZ CHILLI DAYS! – nową inicjatywę radia Zet Chilli.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory z jego najnowszej płyty - Take Me to the Alley, ale także jego największe przeboje, które zdobyły mu światową sławę.
Laureat dwóch statuetek Grammy, zabierze słuchaczy w podróż łączącą emocje, aksamitny i mocny głos z nostalgią. Jego oryginalna aparycja, która nie uszła uwadze fanów, dodatkowo podkreśla nieszablonową osobowością.
Mała Gdyńska Filharmonia - „Stepowanie w rytmie swingu”
Muzyczne poranki dla młodych melomanów. W kolejnym sezonie Centrum Kultury przygotowało sporo niespodzianek, pojawią się wspaniali muzycy, ciekawe instrumenty, zagadki oraz fantastyczni goście.
Poranki odbywają się raz w miesiącu w Sali Koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9). Bilety: 10 zł.
BASKET 90 Gdynia - Artego Bydgoszcz
W niedzielę 15 października 2017 o godz. 18:00 w hali sportowej Gdyńskiego Centrum Sportu (ul. Olimpijska 5/9) BASKET 90 Gdynia zagra z Artego Bydgoszcz.
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę 15 października o godz. 19.00 na premierowe wystawienia komedii Petera Quiltera „Następnego dnia rano” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.
Z brawurowej komedii Petera Quiltera o miłosnych przygodach i zabawnych perypetiach pewnej pary dowiemy się, że następnego dnia rano wszystko jest możliwe.
Spektakl dla dorosłych.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Filmy z Polski, Finlandii, Węgier i Francji – obrazy “Dzikie róże” , „Po tamtej stronie”, „Dusza i ciało”, „Nasz najlepszy rok” – to specjalny program Europejskiego Dnia Kina Artystycznego, który odbędzie się w niedzielę, 15 października, w Gdyńskim Centrum Filmowym. Większość tytułów zostanie pokazana przedpremierowo.
Bilety do Kina Studyjnego GCF kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych.
Sala Warszawa
Piątek-sobota, 13-14 października
Twój Vincent – 10.30, 20.40
My Little Pony – 12.30
Ptaki śpiewają w Kigali – 14.30
Dwie korony – 16.45
Zgoda – 18.45
Niedziela, 15 października
Twój Vincent – 10.30
My Little Pony – 12.30
Ptaki śpiewają w Kigali – 14.30
Dwie korony – 16.45
Zgoda – 18.45
Po tamtej stronie (Europejski Dzień Kina Artystycznego) – 20.40
Sobota, 14 października
Dwie korony – 10.20
Tarapaty – 12.10
Jestem Rosa – 14.00
Twój Vincent – 16.00
Powiernik królowej – 18.10
Fantastyczna kobieta – 20.20
Niedziela, 15 października
Dwie korony – 10.10
Tarapaty – 12.00
Powiernik królowej – 13.50
Twój Vincent – 16.00
Dusza i ciało (Europejski Dzień Kina Artystycznego) – 18.00
Nasz najlepszy rok (Europejski Dzień Kina Artystycznego) – 20.20
Piątek, 13 października
Tarapaty – 10.30
Powiernik królowej – 12.30
Maudie – 14.45
My Little Pony – 17.00
Ciao Italia – 19.00
Photon – 21.00
Sobota, 14 października
Kedi. Sekretne życie kotów – 13.00
Maudie – 14.45
My Litte Pony – 17.00
Ciao Italia – 19.00
Photon – 21.00
Niedziela, 15 października
Powiernik królowej – 10.45
Kedi. Sekretne życie kotów – 13.00
Maudie – 14.45
Mu Little Pony – 17.00
Ciao Italia – 19.00
Dzikie róże (Europejski Dzień Kina Artystycznego) – 21.00
Pełny repertuar Kina Studyjnego GCF dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!