Forum Gospodarki Morskiej 2017 w Gdyni

Inwestycje w polskie porty, nacisk na innowacyjność - między innymi o tym rozmawiali przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej podczas 17. edycji Forum Gospodarki Morskiej, odbywającej się 13 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Perspektywy gospodarki morskiej w Polsce w świetle najnowszych trendów na rynkach światowych, inwestycje w polskie porty oraz innowacje technologiczne w przemyśle stoczniowym, a także kwestie legislacyjne związane z ustawą stoczniową i statusem marynarzy. To tematy przewodnie tegorocznej i jednej z najważniejszych imprez branży morskiej w Polsce.
17. edycję spotkań znamienitych praktyków i specjalistów szeroko pojmowanego sektora morskiego otworzył prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek oraz Lider Forum, prezes zarządu Grupy Inter Marine, Sławomir T.Kalicki.
"Najważniejszy jest dla nas praktyczny wymiar debaty odbywającej się podczas Forum. Wierzę, że dzięki niej polska gospodarka morska rozwijać się będzie szybciej" - powiedział otwierając Forum Prezydent Gdyni Wojciech  Szczurek.
"Istotą dla nas bezwzględnie jest rozwój naszych portów" - zadeklarował w Gdyni Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. "Niezbędne jest zabezpieczenie funduszy na czekające branże duże przedsięwzięcia" - dodał.


W dyskusjach toczących się w ramach czterech paneli tematycznych wzięli udział m.in.: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przedstawiciele polskich portów, a także przedstawiciele instytucji akademickich, w tym prof. zw. dr hab. Andrzej Koźmiński z Akademii Leona Koźmińskiego czy rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż. w. prof. Wojciech Ślączka. Gośćmi forum byli również Iain Shepherd, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (DG MARE) oraz Natasha Meli Daudet, ambasador Malty.
Forum Gospodarki Morskiej Gdynia powstaje w ścisłej współpracy ze środowiskiem morskim, biznesem oraz instytucjami akademickimi. Stanowi to gwarancję, że poruszane zagadnienia podczas każdej z edycji odnoszą się do najbardziej aktualnych kwestii, uwzględniając kluczowe zjawiska mające wpływ na gospodarkę światową i kierunki rozwoju gospodarki polskiej.
W panelu Przemysły Morskie (lider panelu: Jerzy Czuczman, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowe) poruszane były zagadnienia związane z rozwojem przemysłu stoczniowego w aspekcie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz innowacyjności polskiego przemysłu stoczniowego.
Natomiast obecna kondycja rynku żeglugi kontenerowej i sprawna obsługa łańcuchów dostaw handlu zagranicznego to tematy panelu Logistyka Morska (lider panelu: Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskie Izby Spedycji i Logistyki, prezes zarządu w firmie Terramar).
Czy polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu sprostają oczekiwanemu rozwojowi regionalnej i globalnej wymiany handlowej? Jak będą finansowane projekty rozwojowe? Między innymi na te pytania odpowiadali specjaliści panelu Porty Morskie (lider panelu: Krzysztof Szymborski, przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia, prezes zarządu BCT Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni).
Tymczasem podczas panelu Ship Management (lider panelu: Piotr Masny, dyrektor generalny Seatrans Ship Management Poland) eksperci rozmawiali m.in. o sytuacji prawnej polskich marynarzy w zakresie ubezpieczenia społecznego i opodatkowania, a także o edukacji i ścieżkach kariery w branży morskiej.

W Gdyni o gospodarce morskiej dyskutowano już po raz siedemnasty: w latach 2001-2014 w ramach Forum Gospodarczego, a od roku 2015 podczas Forum Gospodarki Morskiej. Wydarzenie to jest postrzegane jako najważniejsze forum branży morskiej w kraju, budujące z powodzeniem dobre relacje i odpowiadające na potrzeby sektora.

W ramach forum już po raz drugi Miasto Gdynia oraz Pomorska Fundacja Filmowa zorganizowała konkurs filmowy na scenariusz i realizację filmu krótkometrażowego promującego gospodarkę morską w Polsce. Tym razem zwycięzcą został Andrzej Mańkowski, autor filmu „Mój port”.W konkursie filmowym wyróżniony został również Jakub Maj za film „Gospodarka morska, ziomeczku!” oraz  Sławomir Witek za film „Morskie zaproszenie”.
Forum Gospodarki Morskiej towarzyszy również wystawa przedstawiająca innowacyjny dorobek polskich firm działających w branży, a także wizyty studyjne młodzieży gimnazjalnej w przedsiębiorstwach branży morskiej.

Zwieńczeniem forum była „Wspólna kaczka", czyli doroczny bankiet organizowany w hali Gdynia Arena.
wideo: Patryk Zaputowicz, Marta Jaszczerska

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi