Uczą się pod okiem zdobywcy Oscara

W Gdyńskiej Szkole Filmowej do 15 października odbywają się niepowtarzalne warsztaty kompozycji muzyki filmowej. Sześciu uczestników przez siedem dni oddaje się wytężonej, kreatywnej i inspirującej pracy pod okiem światowej klasy Mistrza, laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka. Niezapomniane wrażenia oraz solidna wiedza to nie jedyne efekty współpracy. – Pomysł na zorganizowanie warsztatów zrodził się przy okazji zajęć z młodymi reżyserami, którzy tutaj w Gdyńskiej Szkole Filmowej kształcą się i tworzą wspaniałe filmy krótkometrażowe. Wówczas zdałam sobie sprawę z tego, że studenci właściwie boją się muzyki w filmie i mają obawy, czy należy ją w ogóle umieszczać. Tak powstał pomysł przygotowania warsztatów komponowania muzyki filmowej z wybitnymi jej twórcami. Planujemy, aby odbywały się one co roku i nie zawsze z udziałem tego samego kompozytora – tłumaczy Monika Stefaniak, organizatorka warsztatów w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Studenci w świat muzyki filmowej – podczas zajęć grupowych i indywidualnych – wprowadzani są przez jednego z najznakomitszych polskich kompozytorów i laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka. – Gdyńska Szkoła Filmowa jest inspirującym miejscem, w którym znakomicie pracuje się z młodymi artystami i studentami – mówi Jan A.P. Kaczmarek. I dodaje: – Młodzi ludzie mają w sobie dziki apetyt, wielką nadzieję na kreatywne, udane życie. Moje potoczyło się bardzo nietypowo, gdyż od 28 lat pracuję w Los Angeles, ale także sporo czasu spędziłem w Toronto, Rzymie, Paryżu, Berlinie czy w Tokio. Tak szeroka perspektywa jest bardzo pomocna. Często powtarzam studentom, że dzisiaj kompozytor, czy w ogóle artysta, powinien patrzeć na świat jako na jeden rynek. Jesteśmy w tym sensie globalną wioską, zatem trzeba być gotowym na podjęcie pracy w zupełnie innym kraju. Na zajęciach, które prowadzę, pragnę młodzież do tego przygotować. Staram się im pokazać, że należy być otwartym, uczę zrozumienia jak działa światowy rynek, jakie są zwyczaje, jak zorganizowany jest świat produkcji filmowej oraz z jakimi różnicami kulturowymi mogą się spotkać.
Przez siedem dni uczestnicy warsztatów, wśród których znajdują się uczniowie szkół muzycznych, studenci i absolwenci kompozycji, zdobywają wiedzę na temat sposobów pracy nad ścieżką muzyczną filmu, uczą się nawiązywania kontaktu i szukania wspólnego języka z reżyserem oraz poznają tajemnice zależności, które kompozytor napotyka podczas produkcji filmowej. Warsztaty to również niepowtarzalna okazja na nawiązanie współpracy ze studentami reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Zwieńczeniem pracy warsztatowej będzie stworzenie ścieżek dźwiękowych do filmów absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. – Naszym zadaniem jest praca nad filmem, który został nam wskazany. Krok po kroku staramy się zrealizować projekt, pracując podczas zajęć, ale także w domu. Muszę przyznać, że każdy dzień warsztatów przynosi coś nowego, wzbudzając tym samym wiele emocji – mówi Anna Rocławska-Musiałczyk, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.
– Program warsztatów jest bardzo ciekawy. Sama możliwość spotkania z Janem A.P. Kaczmarkiem jest zupełnie wyjątkowa i normalnie byłaby praktycznie niemożliwa – tłumaczy Szczepan Magier, student Akademii Muzycznej w Gdańsku. I dodaje: – Największym wyzwaniem, ale również dużą przyjemnością, będzie skomponowanie muzyki do wskazanych filmów, co nie będzie łatwe, bo mamy na to jedynie dwa dni, ale pomysłów na realizację nam nie brakuje.
Filmy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej wysyłane są na festiwale filmowe na całym świecie. Tym samym dla twórców muzyki może być to szansą na międzynarodową karierę. – Wiedza, którą otrzymujemy od Mistrza na warsztatach, jest bezcenna i przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Jego muzyka, twórczość i osobowość jest dla nas inspiracją i motywacją do dalszego działania i walki o to, co się kocha. – dodaje Antoni Wojnar, student Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!