W Klimacie na zmiany – Alfabet

Według badań 98 procent dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2 procent z nich osiąga takie same wyniki. O tym, jak współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość, opowie film „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera. Pokaz odbędzie się w czwartek 12 października w gdyńskim Laboratorium Innowacji Społecznych. Prezentowany w ramach cyklu „Klimat na zmiany” film koncentruje się na systemie edukacji, który – przesadnie ustandaryzowany, oparty na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia.
 
Zdaniem Sir Kena Robinsona, eksperta od spraw edukacji, współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Proces ten widoczny jest na całym świecie.
 
Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern (którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę), jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu „Ja też!” pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.
 
Po projekcji filmu „Alfabet” odbędzie się rozmowa poświęcona zagadnieniom edukacji szkolnej i wyższej, w której udział wezmą prof. Aneta Lewińska, specjalizująca się w procesach uczenia się w szkole dawnej i współczesnej oraz specjaliści od edukacji alternatywnej ze Szkoły Twórczej Edukacji.
 
„Klimat na zmiany” to projekt, na który składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacają je dodatkowym komentarzem podczas dyskusji z widzami.
 
Czwartek 12 października, godzina 18.00
Laboratorium Innowacji Społecznych, al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV A (wejście od ul. Stryjskiej), Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia
Wstęp wolny

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!