Czas porozmawiać o zdrowiu psychicznym

Zbliża się I Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego, organizowane w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”. Przez dwa dni (12 i 13 października) w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni odbywać się będą spotkania, prelekcje i warsztaty prowadzone przez ekspertów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Forum skierowane jest przede wszystkim do osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego, a także do ich rodzin i bliskich. Udział w nim mogą wziąć również osoby zainteresowane wspieraniem ruchu samopomocowego, studenci nauk społecznych, nauczyciele akademiccy, a także przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych wspierających osoby po kryzysie psychicznym.
 
– Celem Forum jest wymiana doświadczeń w organizacji i realizacji działań samopomocowych w Polsce oraz określenie ich kierunków na przyszłe lata. Ważnym faktem jest, że wydarzenie współtworzą uczestnicy gdyńskiego projektu Ekspert przez doświadczenie, członkowie warszawskiej grupy samopomocowej TROP oraz gdańskiego Stowarzyszenia Świętego Walentego, wypełniając program prelekcjami i warsztatami – tłumaczy Piotr Harhaj z Pomorskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego.
 
Ponadto w forum wezmą udział członkowie ruchów samopomocowych z Pomorza i Warszawy, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich oraz reprezentanci świata nauki wspierający rozwój ruchu samopomocowego osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Reprezentować będą Akademię Pedagogiki Specjalnej z Warszawy i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
 
W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, prelekcje i dyskusje ze specjalistami, którzy podzielą się własnymi doświadczeniami z zakresu realizacji działań samopomocowych i edukacyjnych oraz zainspirują do wspólnych działań na rzecz osób chorujących psychicznie. Ponadto w ramach Forum w piątek 13 października odbędą się warsztaty:
 
„Moc bajkowych słów”
Uczestnicy projektu Ekspert przez Doświadczenie (EPD):
Ewa Milkamanowicz, Wojciech Malinowski. 
 
„Ekspert przez doświadczenie od kuchni”
Uczestnicy projektu EPD: Tomasz Ferenc, Jan Sitny, Joanna Rogalska.
 
„Jak skutecznie udzielać porad (Doradcy Telefoniczni) i zachęcać do udziału w ruchu samopomocowym" (Spotkania Motywujące)      
Grupa Trop: Jacek Bednarzak, Agnieszka Ejsmont, Krzysztof Pawłowski - Grupa Wsparcia TROP, Beata Wnęk – Bródnowskie Stowarzyszenie Pomost, Paweł Bronowski (ASP).
 
„Jak edukować profesjonalistów? Jaką wiedzę, umiejętności i wartości powinni posiąść?"
Hubert Kaszyński (UJ, iTiES), Olga Maciejewska (UJ).
 
„Prawa człowieka i obywatela w praktyce"
Barbara Imiołczyk, Sylwia Górska - Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Jacek Bednarzak - Grupa TROP. 
 
Na udział w forum i warsztaty obowiązują zapisy.
 
Szczegóły dotyczące forum znajdują się na stronie internetowej: www.otwartebramy.org

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte