Blisko 2 tys. studentów - seniorów w Gdyni

Seniorzy z Gdyni odliczają już dni do rozpoczęcia nauki w ramach bogatej oferty Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Gdyńskie Centrum Aktywności Seniora przygotowało dla studentów wiele interesujących i nowatorskich tematów - zajęcia będą miały charakter zarówno wykładów, jak i praktycznych warsztatów. Uroczysta inauguracja XIV roku akademickiego GUTW w niedzielę, 1 października o godzinie 13.15. w Sali Audytoryjnej Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego. - Za nami bardzo pracowity tydzień poświęcony na rekrutację studentów Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora. Od wtorku, 19 września, na listę słuchaczy zapisało się ponad 1900 seniorów, z czego prawie 300 osób za pośrednictwem internetu.
- Termin zapisów na nasze zajęcia właśnie upłynął, ale jesteśmy otwarci na wszystkich gdyńskich seniorów – studentów, którzy z różnych przyczyn dotąd do nas nie dotarli – zapewnia Bożena Zglińska. - Z doświadczenia wiem, że kolejne zgłoszenia będą wpływały jeszcze do końca października, dlatego gorąco zachęcam spóźnialskich. Mamy miejsce dla wszystkich chętnych, a oferta zajęć jest dopasowana dla każdego.
Pani Ula z Grabówka już po raz siódmy weźmie do ręki uniwersytecki indeks. Co ją zachęciło do udziału w zajęciach dla seniorów? – Tu spotykam bardzo wartościowych ludzi, a atmosfera podczas zajęć jest niemalże rodzinna – odpowiada pani Ula. Biorę udział w zajęciach z historii sztuki, muzyki klasycznej, zaglądałam też na wykłady o tematyce medycznej – takie mam domowe zainteresowania, a pod opieką wykładowców i prowadzących zajęcia moja wiedza bardzo się wzbogaca – mówi pani Ula – studentka GUTW.
Zajęcia w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są starannie zaplanowane i mają cykliczny charakter. – To jest nasz znak firmowy – mówi Bożena Zglińska. - Zauważyliśmy, że seniorzy – studenci oczekują od nas, aby oferowane wykłady i warsztaty były tak przygotowane, by osoby z nich korzystające czują się jak w każdej współczesnej uczelni. Stąd od poniedziałku do piątku, na każdy tydzień nauki układamy szczegółowy harmonogram, z którego bardzo chętnie nasi studenci korzystają.
Pani Alicja z Chwarzna, która naukę kontynuuje drugi rok z rzędu zdecydowała się na zajęcia z malarstwa pod opieką Zofii Owsiak. – Wcześniej nie miałam czasu na rozwijanie swojej pasji artystycznej, ale ubiegły rok dał mi tyle satysfakcji i pozytywnych wrażeń, że i ten rok spędzę w plastycznej pracowni – wyjaśnia pani Alicja.
Na zajęcia komputerowe, także po raz drugi, zapisała się pani Renata z Oksywia. – W zeszłym roku nauczyłam się obsługi podstaw komputera, piszę i edytuję teksty, umiem wklejać zdjęcia i niecierpliwie czekam, na możliwość pogłębienia tej wiedzy o kolejne elementy komputerowego warsztatu – mówi Pani Renata. Jeszcze niedawno komputer był dla mnie tajemniczym wynalazkiem, z biegiem czasu poznałam go „od kuchni”, a dawny lęk przed technicznymi nowinkami zamieniłam w ciekawość, którą na zajęciach mogę zaspokoić – dodaje studentka z Oksywia.
Dyrektor Centrum Aktywności Seniora Bożena Zglińska zauważa, że nowy rok zajęć to także nowe przedmioty dla seniorów. - Będziemy zagłębiać się w tematykę psychologii i socjologii, będziemy w pracować nad poznawaniem mechanizmów społecznych, czy budowania więzi rodzinnych – wylicza. Nowością będą także spotkania z osobowościami współczesnego świata. – Już dziś mogę zaprosić na cykl spotkań z Senatorem RP Panem Sławomirem Rybickim, który naszym studentom będzie przybliżał zagadnienia tworzenia prawa w Polsce. Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Nauki Experyment – tam też będziemy zapraszać seniorów na wykłady o zdrowiu, medycynie i zachowaniu dobrej kondycji na długie lata. – Jak zawsze będzie też dużo zajęć artystycznych, poznawczych, nauki języków obcych oraz poprawiających sprawność fizyczną – wylicza Bożena Zglińska.
Uroczysta inauguracja XIV roku akademickiego Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się 1 października o godz. 13.15. w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym. Studentów  -seniorów przywita Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, spotkanie uświetni występ Chóru Akademii Morskiej oraz koncert Studia Artystycznego MUZA z Gdyni.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku