III Święto Miejskich Hal Targowych

Pokazy i warsztaty kulinarne, konkursy, zajęcia designerskie i fotograficzne, a także spotkania z aktorami i sportowcami. To wszystko czeka na gości, którzy odwiedzą Miejskie Hale Targowe w Gdyni w dniu ich święta. 30 września odbędzie się już trzecia edycja imprezy, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jest to w końcu święto kupców i klientów. Miejskie Hale Targowe w Gdyni obchodzą w tym roku 80-lecie swojego funkcjonowania. Ta niekwestionowana perła modernizmu pozostaje jednym z ulubionych przez gdynian punktów na mapie kulinarnych zakupów. To również miejsce proponujące wiele kreatywnych aktywności.
- W czasie 3. święta hal targowych zaproponujemy nutkę nostalgii owianej czarem wspomnień, ale przede wszystkim erupcję kreatywności oraz nowych możliwości, które dzięki swojemu potencjałowi hale mogą przekazać mieszkańcom i gościom Gdyni – mówi Maja Stróżyk z Agencji Rozwoju Gdyni.
W ramach programu III Święta Miejskich Hal Targowych przygotowano szereg atrakcji kulinarnych, w tym m.in. pokaz mistrzowski Diany Volokhovej – Desery z Czterech Stron Świata, warsztaty i konkursy kulinarne, m.in. na najlepszą gdyńską kanapkę (dla szefów kuchni gdyńskich restauracji), czy II Mistrzostwa Śniadaniowe Hal Targowych (zespoły 2-3 osobowe). Zostanie też wyłoniona najlepsza propozycja lokalu Szlaku Kulinarnego.
Hale to także miejsce spotkań osób kreatywnych. Specjalnie dla nich przygotowano warsztaty z malowania T-shirtów, toreb zakupowych w nurcie awangardowym, czy warsztaty fotografii portretowej, w specjalnie zaaranżowanym atelier w podziemiu hal.
W programie wydarzenia znalazły się przede wszystkim propozycje nawiązujące do blisko 80-letniej historii i tradycji hal, w tym Spacer Architektura i Kulinaria, scenka aktorska z historii hal, czy spotkanie Rafałem Ostrowskim, aktorem, solistą, gwiazdą Teatru Muzycznego w Gdyni, a także wiernym sympatykiem Miejskich Hal Targowych.
 
- Z okazji tak okrągłej rocznicy postanowiliśmy stworzyć mini-muzeum hal. Tymczasowa ekspozycja łączyć będzie nutkę nostalgii z kreatywnością hal i jej potencjałem społecznym. Jesteśmy w trakcie zdobywania eksponatów. Zapraszamy więc wszystkich, którzy razem z nami chcieliby stworzyć to miejsce, dzieląc się z nami swoimi wspomnieniami – Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni.
 
Hale targowe przy ul. Wójta Radtkego zostały zbudowane w latach 1935-38 wg projektu inż. Jerzego Mullera. Wówczas był to jeden z najciekawszych przykładów konstruktywizmu z Europie, a dziś jeden z nielicznych przykładów tego stylu w polskiej architekturze. W okresie międzywojennym hala była miejscem, gdzie sprzedawano produkty rolne i ryby, natomiast w okresie PRL-u towary deficytowe pochodzące z importu. Do dziś cieszy się dobrą opinią mieszkańców, oferując m.in. świeże produkty spożywcze lub rzemieślnicze najwyższej jakości. 
III Święto Hal Targowych odbędzie się 30 września w godz.9.30-15.00. Udział jest bezpłatny. Szczegółowy program wydarzenia na www.haletargowegdynia.pl oraz FB Hal Targowych.
fot.facebook.com/haletargowegdynia

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi