Ćwierć wieku Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Właśnie mija 25 lat, od kiedy w Gdyni funkcjonuje Zarząd Komunikacji Miejskiej. Obok warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego, gdyńska jednostka jest najdłużej funkcjonującym organizatorem komunikacji miejskiej w Polsce, jednocześnie stając się wzorem dla innych.  
Dzisiaj Zarząd Komunikacji Miejskiej organizuje przewozy na terenie Gdyni, Rumi, Sopotu, a także gmin: Kosakowo, Szemud, Reda i Wejherowo. Sieć ZKM obejmuje 92 linie, a w szczycie przewozowym, kursuje jednocześnie 286 pojazdów. Dla porównania, w 1992 roku było to 197 pojazdów na 55 liniach.
 


Na przestrzeni lat rozbudowano sieć linii pospiesznych i specjalnych. Wprowadzono także zmiany w kursowaniu linii nocnych. Na trasach, gdzie nie mogą się pojawić standardowej wielkości autobusy, wyjeżdżają midibusy. Na liniach, gdzie nie występuje sieć trakcyjna, wyjeżdżają trolejbusy z zasobnikiem energii. Mikrobusy natomiast, przeznaczone są dla mieszkańców z niepełnosprawnościami. Od 10 lat wszystkie autobusy jeżdżące na terenie miasta i sąsiadujących gmin są niskopodłogowe. W przypadku trolejbusów, taki stan rzeczy panuje od 10 lat.
Z okazji 25-lecia Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni pracownikom firmy wręczono medale.

w sobotę 30 września zostanie uruchomiona specjalna bezpłatna linia trolejbusowa 325. Linię obsłużą zabytkowy ZIU-9B i nowoczesny Solarisa Trollino 12M. Kursy rozpoczną się o godzinie 10.00 i wyruszą spod Dworca Głównego PKP. Pojazdy wyruszą w trasę: Wójta Radtkego, pl. Kaszubski, Świętojańska i Wzgórze św. Maksymiliana. Dalsza podróż będzie już bardziej zróżnicowana. Trolejbus zakończy przejazd na pętli Franciszki Cegielskiej, a autobus pojedzie Kazimierza Górskiego, Łużycką do pętli Redłowo SKM.

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!