Nadchodzi IX Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Pokazy filmów dokumentalnych i dokumenty radiowe, a także koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości. To wszystko będzie można zobaczyć podczas IX Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Największy festiwal filmowy poświęcony polskiej historii najnowszej rozpocznie się w środę 27 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. W tym roku na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono niemal 100 filmów. Spośród nich wybranych zostało 30 oraz 12 dokumentów radiowych, z którymi będzie można zapoznać się podczas czterech dni festiwalu. Nowością, która z pewnością przyciągnie widzów, będą pokazy światowego kina fabularnego.
 
Podczas IX Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Ważnym punktem wydarzenia będzie również projekt „Puls Wolności”, inaugurujący obchody 100-lecia Niepodległości.
 
Festiwal NNW przez te lata stał się ważnym miejscem na mapie polskich festiwali filmowych i wydarzeń kulturalnych integrujących m.in. artystów, organizacje pozarządowe, producentów. Sukcesywnie prowadzone warsztaty filmowe, wystawy sprzętu, seminaria dla młodych twórców, ale i profesjonalistów, przyniosły owoce w postaci coraz większej renomy festiwalu jako imprezy branżowej, o czym świadczy między innymi wielość zgłaszanych projektów do konkursów i na Pitching Forum. – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.
 
Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi NNW będzie projekt „Młodzi dla Historii", w ramach którego odbędą się trzy konkursy: filmowy, do którego zakwalifikowało się 13 filmów oraz jeden pokaz specjalny, modowy, w którym przedstawionych zostanie 27 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralny ze spektaklem zrealizowanym przez młodzież.
Festiwal to także doskonała okazja do uhonorowania świadków historii i bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość lub wspierali ich działania. W tym roku do Gdyni przybędą goście nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Wśród nich: Josef Mašína ze Stanów Zjednoczonych – żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego, Maria Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie, kpt. Maria Mirecka-Loryś – Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Marian Pawelczak „Morwa” – żołnierz „Zapory” czy płk Lidia Lwow-Eberle.
 
Więcej informacji na temat IX Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci znajduje się na stronie internetowej: www.festiwalnnw.pl

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku