Jak spędzić weekend w Gdyni

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
W Gdyni trwa jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina. Szczegóły: www.festiwalgdynia.pl

Podkarpacie w Kolibkach na „Darach Ziemi”
W ostatni weekend września w dniach 22-24 września w godz. 10.00-18.00 odbędą się „Dary Ziemi”. Prezentować się będą firmy i lokalni wystawcy. Ważnym punktem imprezy będzie ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Gdynia w kwiatach” w sobotę 23 września o godz. 13.00.
Zgodnie z decyzją organizatorów, by co roku nieco bliżej zaprezentować kolejny region Polski, wybór padł na Podkarpacie. Pojawią się więc regionalne produkty na stół, wyroby utalentowanych rzemieślników oraz dużo muzyki i tańców regionalnych. Temperaturę na pewno podniesie 30-osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Pułanie” z Trzciany koło Rzeszowa.
Amatorzy ogrodnictwa z pewnością znajdą coś dla siebie na Polanie Ogrodowej.
Strefa odpoczynku znajdzie się na Polanie Biesiadnej.
Bilet wstępu na „Dary Ziemi” – dorośli 6 zł, dzieci do lat 7 – wstęp wolny.
Szczegóły: www.daryziemi.com
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
MTB Gdynia Maraton
XII MTB Gdynia Maraton 2017 odbędzie się w weekend 23 - 24 września 2017 roku. Trasa wyścigów prowadzić będzie leśnymi drogami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Centrum zawodów oraz linia START/META zlokalizowane będą przy Stadionie Miejskim w Gdyni. Zapisy na wydarzenie zakończą się 11 września  o 23.59. 
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Puchar Gdyni w biegach młodzieżowych
Integracja najmłodszej społeczności gdyńskiej, spędzenie czasu na sportowo w atmosferze dobrej zabawy oraz zachęta do bliższego poznania dzielnic Gdyni - to cele cyklu imprez "Puchar Gdyni". 
Od 2015 roku Puchar Gdyni skierowany jest do najmłodszych biegaczy. Podczas zawodów Biegów Młodzieżowych, każdy uczestnik zbiera punkty do klasyfikacji generalnej. Każdy uczestnik kończący dany etap dostaje medal upominkowy, a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych - puchary.
Szczegóły: www.puchargdyni.pl
Zapisy: https://elektronicznezapisy.pl/event/1397.html
IV Turniej Strzelecki Gdyńskich Dzielnic
IV Turniej Strzelecki Gdyńskich Dzielnic odbędzie się w sobotę 23 września w strzelnicy przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni (ul. Wolności). Początek o godz. 11.00.
Drużyny podzielone są zgodnie z dzielnicami zamieszkania. Przewidziano puchary również w kategoriach indywidualnych. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osoby dorosłej.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
Niedziela 24 września - Jarosław Wrosz – „Buschcraft / Puszczaństwo”. Obozowanie, rozniecanie ognia, bezpieczeństwo pracy z nożem i siekierką, leśne rzemiosło, ekwipunek wędrowca, dzika kuchnia, nawigacja w dziczy. Etyka leśnego wędrowca.
Spotkanie z książką „Trafiony-zatopiony”
Komandor Zbigniew Jabłoński zaprasza w niedzielę 24 września o godz. 17.00 na wodowanie zbioru opowiadań, esejów i wierszy pt. „Trafiony-zatopiony”.
Promocja książki odbędzie się na pokładzie „Daru Pomorza”. Wstęp wolny.
Rajd krajoznawczy do Marszewa
Klub Turystyczny "Wybrzeże" oraz Nordic Walking Team Gdynia zapraszają w niedzielę, 24 września na Rajd Krajoznawczy zwieńczony pobytem w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie.

Zbiórka o godz. 09:40 na przystanku autobusowym "Węzeł Franciszki Cegielskiej 02" vis a vis Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu na Wzgórzu św. Maksymiliana w Gdyni.
UWAGA !!! Odjazd autobusem linii 147 o godz. 09:51.
Dotarcie do Chwarzna na przystanek "Gardziejewskiego 02 NŻ" o godz. 10:05. Osoby, którym miejsce zbiórki jest nie po drodze mogą czekać na pozostałych uczestników rajdu właśnie na tym przystanku na Chwarznie. Wędrówka piesza rozpocznie się tuż za położonym nieopodal sklepem „Biedronka” na Chwarznie, wejściem na szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Dotarcie do Marszewa planowane jest na godz. 11:00, o której  rozpocznie się spotkanie, podczas którego uczestnicy poznają tajniki obozowania, rozniecania ognia, nawigacji w dziczy, pracy z nożem i siekierką. To wszystko w sam raz dla prawdziwych turystów.

Każdy z uczestników będzie miał chwilę wolnego czasu na samodzielne zwiedzenie ogrodu oraz zrobienie zdjęć. Jak zawsze obowiązkowym punktem programu rajdu będzie też wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Droga powrotna poprowadzi również szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Całkowity dystans marszu to ok. 10 km. Wskazane zabranie kijków do nordic walking, ale wędrowcy bez kijkowi także mile widziani.

Obowiązkowy ekwipunek to coś do zjedzenia, woda oraz całe mnóstwo dobrego humoru.
Biesiada literacka z Normanem Daviesem
Gdyńskie Centrum Filmowe i Agencja Artystyczna Nehrebeccy zapraszają na spotkanie z Normanem Daviesem, które odbędzie się w niedzielę 24 września o godzinie 18.00 w sali Warszawa. Wstęp wolny.
Bezpłatne spektakle Teatru Gdynia Główna
Teatr Gdynia Główna zaprasza w sobotę 23 września o godz. 19.00 na spektakl „Dzielnica cudów – Historia Oksywia oczami mieszkańców”. Sztukę teatralną, której sercem będzie Oksywie, na deski teatru przeniosą aktorzy Teatru Gdynia Główna. Przedstawienie „Dzielnica cudów”, którego kanwą jest jej emocjonalna pamięć miejsc, zdarzeń i ludzi, wieńczy kilkumiesięczny projekt Gdynia ReAktywacja w dzielnicy Oksywie. Na potrzeby projektu zbierano opowieści i wspomnienia mieszkańców o Oksywiu.
Na ich podstawie powstał scenariusz, który wyszedł spod pióra laureatki Nagrody Literackiej Gdynia Salci Hałas.
Miejsce: Dom Katechetyczny (ul. Płk. Dąbka 47).
Klub Filmowy
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
– od piątku do niedzieli 22-24 września o godz. 18.00 – „Tanna”
– od piątku do niedzieli 22-24 września o godz. 20.00 – „Piękny Kraj”.
Bilety: 10 zł.
Więcej na www.klubfilmowy.pl.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!