Trzeci dzień festiwalu filmowego za nami

„Zgoda”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Reakcja łańcuchowa” to kolejne filmy ubiegające się o najważniejszą nagrodę 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Swoją premierę przed festiwalową publicznością miały trzeciego dnia imprezy. Ale nie tylko one. Tego dnia rozpoczęła się także prezentacja obrazów startujących w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Trzeci dzień festiwalu, to kolejny dzień premier filmów rywalizujących o Złote Lwy. Festiwalowa publiczność zobaczyła obraz „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, a także „Reakcja łańcuchowa” w reżyserii Jakuba Pączka. Odbył się również pokaz prasowy najnowszego filmu Juliusza Machulskiego „Volta”.
Widzowie mogli zobaczyć także część produkcji startujących w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W sumie jest ich 26, ułożonych w sześciu blokach projekcyjnych. Będą one wyświetlane również w dniach następnych.
W ramach Pokazów Specjalnych In Memoriam zaprezentowano filmy: „Pora umierać” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej z wielokrotnie nagradzaną kreacją Danuty Szaflarskiej, „Pokuszenie” w reżyserii Barbary Sass, z debiutującą na dużym ekranie Magdaleną Cielecką oraz dokument pt. „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego.

Natomiast w sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam można było zobaczyć filmy odnowione cyfrowo. Wyświetlone zostały: „Szpital przemienienia” w reżyserii Edwarda Żebrowskiego oraz „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Nie zabrakło również międzynarodowych produkcji powstałych ze znaczącym udziałem polskich twórców. W sekcji Polonica zaprezentowano filmy: „Zwierzęta” w reżyserii Grega Zglińskiego oraz „Butterfly Kisses” w reżyserii Rafała Kapelińskiego.
Uczestnicy trzeciego dnia festiwalu mogli też wziąć udział w warsztatach aktorskich Małgorzaty Potockiej oraz spotkaniach z twórcami filmów "Zgoda", "Amok", "Atak paniki", "Człowiek z magicznym pudełkiem" i w wielu innych przygotowanych na ten dzień atrakcjach.
Festiwal z każdym dniem nabiera rozpędu. Dziś kolejna porcja filmowych emocji. Na ekranach zobaczymy m.in. kolejnych kandydatów do Złotych Lwów, jak również filmy startujące w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Szczegółowy repertuar dostępny jest na: www.festiwalgdynia.pl.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ