W Gdyni o polskiej emigracji w Ameryce Północnej

Jak kształtowała się Polonia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i w jakiej kondycji jest obecnie? Jak polscy emigranci angażują się w życie kulturalne, społeczne i polityczne w miejscach, w których żyją? Między innymi o tym rozprawiać będzie grono specjalistów podczas międzynarodowej konferencji „Polacy i diaspora polska w Ameryce Północnej" 21 i 22 września. Muzeum Emigracji zaprasza wszystkich chętnych. Konferencja poświęcona jest historii emigracji z ziem polskich do Ameryki Północnej, kształtowaniu się polonijnych społeczności oraz udziałowi Polaków na różnych płaszczyznach życia publicznego w USA i Kanadzie.
 
– Diaspora w Stanach jest najliczniejszą grupą Polaków mieszkających poza granicami kraju – tłumaczy Joanna Sosnowska-Serek z Muzeum Emigracji w Gdyni. – Kanadyjska do niedawna była drugą co do wielkości. Wiele się tam dzieje. Polacy i Polonia bardzo aktywnie tam działają. O tym w murach Muzeum Emigracji rozmawiać będą naukowcy różnych specjalności, z różnych krajów. Zapowiada się więc bardzo wielowątkowo i ciekawie. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani losami i aktywnością diaspory polskiej w Ameryce Północnej – dodaje.
 
W obradach weźmie udział około 70 naukowców z Polski, USA, Kanady, Francji oraz Holandii – historyków, amerykanistów, kanadystów, politologów, socjologów, kulturoznawców, literaturoznawców, antropologów kulturowych i filologów.
 
Podczas konferencji poruszane będą zagadnienia związane z historią emigracji z ziem polskich do Ameryki Północnej oraz kształtowaniem się i rozwojem zbiorowości polonijnych w USA i Kanadzie. Zapoznamy się z udziałem Polaków w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym oraz naukowym USA i Kanady. Dowiemy się jak wygląda współpraca i kontakty diaspory z Polską oraz jej wpływ na stosunki amerykańsko-polskie i kanadyjsko-polskie. Poznamy kulturalne aspekty polskiej obecności w USA i Kanadzie oraz funkcjonowanie organizacji i mediów polonijnych. Zaprezentowana zostanie też rola i aktywność polskiego duchowieństwa na kontynencie amerykańskim.
 
21 września o godz. 9.00 konferencję zainauguruje swoim przemówieniem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Drugi dzień obrad otworzy zaplanowany na godz. 10.00 wykład Jeremiego Wallace, Chargé d’affaires Kanady w Polsce.
 
Podczas konferencji Radio TOK FM nadawać będzie relacje na żywo ze studia zlokalizowanego
w gmachu Muzeum.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią oraz emigracją.

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi