Jak spędzić weekend w Gdyni

VI Gdyński Weekend Kuglarski
Kolejna edycja Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego odbędzie się od piątku 15 do niedzieli 17 września w Gdyńskim Centrum Sportu (ul. Olimpijska 5/9). W programie wydarzenia m.in: liczne warsztaty kuglarskie dla początkujących i zaawansowanych, igraszki z ogniem i igrzyska kuglarskie.
Szczegóły na https://weekendkuglarski.wordpress.com.
Szczególnym momentem każdego Gdyńskiego Weekendu Kuglarskiego jest pokaz galowy. W tym roku wydarzenie to będzie jeszcze bardziej wyjątkowe - odbędzie się ono w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Tegoroczny pokaz etiud nowocyrkowych potrwa około półtorej godziny, w tym czasie będzie można zobaczyć artystów specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuki m.in. akrobatyce, żonglerce czy hula-hoop.

Bilet wstępu na galę kosztuje 10 złotych. Można go zakupić w piątek i sobotę w punkcie informacyjnym na sali lekkoatletycznej Gdyńskiego Centrum Sportu (ul. Olimpijska 5/9, Gdynia), a także na godzinę przed spektaklem w kasie Teatru Miejskiego. Dla osób, które kupiły karnet wstępu na VI Gdyński Weekend Kuglarski, wstęp jest bezpłatny.
Spotkanie z przyrodnikiem
Wszystkich pasjonatów zwierząt, roślin, nauk przyrodniczych i nie tylko, Laboratorium PPNT zaprasza na bezpłatne wydarzenie organizowane w ramach projektu InnovaBio Pomorze. Podczas spotkania gościem będzie Konrad Malec – specjalista od płazów, gadów i ptaków; absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Poprowadzi on zajęcia, podczas których opowie o ciekawostkach ze świata przyrody.
Spotkanie odbędzie się w piątek 15 września w godz. 12:30-14:30 w sali morskiej (budynek II).
II Memoriał Franciszki Cegielskiej i Małgorzaty Dydek
One tworzyły prawdziwy Gdynia Super Team! O kim mowa? O Franciszce Cegielskiej - prezydent Gdyni oraz Małgorzacie Dydek - jednej z najlepszych koszykarek w historii basketu. By oddać hołd jednym z najważniejszych mieszkanek Gdyni po raz kolejny zostanie rozegrany turniej, w którym na gdyńskim parkiecie zmierzą się drużyny z całej Europy.
piątek 15 września - Hala GCS Gdynia ul. Olimpijska 5
16:30 Wisła CanPack Kraków - Vbw Cekk Cegléd , Cekk SE
18:00 Ceremonia otwarcia
18:30 Basket 90 Gdynia - Basketbola klubs "TTT Rīga"
sobota 16 września - Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8
16:00 Basketbola klubs "TTT Rīga" - Vbw Cekk Cegléd , Cekk SE
18:00 Basket 90 Gdynia - Wisła CanPack Kraków
niedziela 17 września - Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8
11:00 Wisła CanPack Kraków - Basketbola klubs "TTT Rīga"
13:00 Basket 90 Gdynia - Vbw Cekk Cegléd , Cekk SE
15:00 Zakończenie Turnieju
Arka Gdynia - Zagłębie Lubin
W piątek 15 września o godzinie 18.00 czeka nas kolejne piłkarskie widowisko na Stadionie Miejskim w Gdyni. Arka Gdynia walczyć będzie z drużyną Zagłębie Lubin.
Biesiada literacka i wieczór płytowy
Wojciecha Młynarskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Tak wielkiej postaci polskiej kultury będzie nam z całą pewnością bardzo, ale to bardzo brakować. Pozostały niezapomniane teksty i legenda poety, tłumacza, autora słów największych polskich przebojów (m.in.: "Prześliczna wiolonczelistka”, „Ktoś mnie pokochał”, ”Och, życie kocham cię nad życie”).
Każdy poeta słowa ma swoją muzę. Niewątpliwie muzą Młynarskiego była jego żona i wieloletnia towarzyszka życia, matka trojga dzieci twórcy i… akuszerka wielu tekstów słynnego poety, Pani Adrianna Godlewska-Młynarska. Pani Adrianna jest autorką książek „Jestem, po prosu jestem” i „Od oddechu do oddechu”, poświęcony twórczości Młynarskiego. Spotkanie z osobą najbliższą sercu Młynarskiego uzupełni obraz artysty, twórcy, uważnego obserwatora „wszystkich naszych spraw”.
W piątek 15 września w Gdyńskim Centrum Filmowym o godz. 18:00 odbędzie się Biesiada literacka z Adrianną Godlewską-Młynarską, a o godz. 19:00 Wieczór płytowy.
Kayah i Goran Bregović
Kayah i Goran Bregović po 17 latach przerwy ponownie łączą siły i wyruszają w wielką trasę koncertową. Artyści wystąpią wspólnie na 7 koncertach w Polsce. Swój kultowy repertuar z płyty “Kayah i Bregović” zagrają m.in. w piątek 15 września w Gdyni.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Gdyńskie Dni Sąsiada
Miasto Gdynia wraz z Okręgowym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej oraz elektrociepłownią EDF Oddział Wybrzeże zapraszają mieszkańców Śródmieścia, Wzgórza Św. Maksymiliana i Redłowa na Gdyńskie Dni Sąsiadów.

Spotykamy się w sobotę 16 września na terenie Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, przy ul. Bema 33.

W programie:
- konsultacje z ekspertami
- warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych
- loteria fantowa
- konkurs wypieków
- relaks przy grillu, kawie i herbacie
- animacje dla najmłodszych
- Domek Ciepłolubnych - źródło wiedzy na temat Miejskiej Sieci Ciepłowniczej
Impreza odbędzie się w godz. 10.00 - 15.00.

Budujemy drukarkę 3D do ceramiki - Glina i ceramika
FabLab Trójmiasto zaprasza osoby zainteresowane tematem druku 3D oraz chętnych do włączenia się w proces projektowy na warsztaty Budujemy drukarkę 3D do ceramiki.
Drugie spotkanie odbędzie się w sobotę 16 września w godz. 10.00 - 14.00. Jego tematem będą materiały z którego powstają wydruki.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Miejskie lekcje fotografii - warsztaty "Pejzaż morski"
Przygotuj aparat i weź udział w 3-godzinnym warsztacie fotograficznym „Pejzaż morski”, który odbędzie się w sobotę 16 września.
Warsztaty fotografii pejzażowej pomogą Państwu w wyborze tematu, sposobach kadrowania oraz doborze sprzętu wykorzystywanego do tego typu fotografii. Plenerem będą gdyńskie plaże od śródmieścia do plaży w Orłowie. To 3-godzinny spacer, na który uczestnicy powinni zabrać plecak lub wygodną torbę ze sprzętem fotograficznym, odpowiednie obuwie, wodę.

Liczba miejsc ograniczona (w warsztacie może wziąć udział tylko 10 osób). Koszt to: 17,99 zł. Zapisy: https://pejzaz.evenea.pl/
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
O ja, Abstrakcja! - warsztaty dla dzieci z Agatą Królak
TuBaza zaprasza w sobotę 16 września na warsztaty dla dzieci. 

Podczas warsztatów, przy pomocy wycinanek uczestnicy będą zastanawiać się i odkrywać, jak i o czym mówią do nas kształty i kolory, tworząc przy tym nietypowe historie obrazkowe. Nauczą się jak przedstawiać plastycznie emocje i odczucia. Wszystko po to, by trochę lepiej poznać i zrozumieć język obrazu.
Organizatorzy zapraszają dzieci od 4 do 10 roku życia. Warsztaty odbędą się w dwóch turach:
godz. 11:00 - 12:30
godz. 13:00 - 14:30

Koszt: 20 zł. O zapisach decyduje kolejność wpłat.

Prowadząca: Agata Królak - graficzka, na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem doktora Adama Kamińskiego odbywa obecnie studia doktoranckie w Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej. Swoją pracę dyplomową, książkę „Ciasta, ciastka i takie tam" opublikowała wraz z wydawnictwem Dwie Siostry, z którym nawiązała dalszą współpracę, wydając dwie kolejne książki swojego autorstwa. Aktualnie wraz z polskimi projektantami tworzy magazyn TRZY CZTERY.

Warsztaty współfinansowane są przez miasto Gdynia.

Światowy Dzień Serca 2017
Zapraszamy na wielkie święto sportu, zdrowia i rekreacji. Na osoby w każdym wieku czekać będą liczne bezpłatne atrakcje. Dla najmłodszych przygotowanych zostanie wiele zabaw festynowych, zaś na starszych czekać będą zajęcia ruchowe oraz specjalne stanowiska medyczne, gdzie będzie można się przebadać i sprawdzić stan swojego zdrowia.
Światowy Dzień Serca ma na celu zachęcenie wszystkich mieszkańców Gdyni oraz sąsiadów z całego Trójmiasta do dbania o swoje zdrowie, udzielić informacji, gdzie i jak często powinno się wykonywać badania, a także namówić do profilaktyki w postaci aktywności fizycznej na poziomie sportu kwalifikowanego w klubach sportowych, jak również form rekreacyjnych, które są dostępne dla każdego, niezależnie od doświadczenia sportowego czy wieku.
Festyn trwać będzie od godziny 10:00 do 15:00. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w sobotę 16 września przy Alei Topolowej, będzie można skorzystać z licznych atrakcji.
The Color Run™ by Skittles Gdynia
THE COLOR RUN by SKITTLES po raz pierwszy pokoloruje Gdynię!
The Color Run™, to 5 najszczęśliwszych, najbardziej pozytywnych oraz kolorowych kilometrów na świecie! Nieważne czy je przebiegniesz czy przejdziesz. Nieważne czy będziesz pierwszy czy ostatni. Najważniejsze, abyś świetnie się bawił i przeżył radosne, kolorowe chwile.
Linia mety nie oznacza końca zabawy. Po części biegowej na uczestników czekać będzie impreza ze świetną muzyką, wspaniałymi prowadzącymi, konkursami i kosmiczną mieszanką kolorów!
Początek w sobotę 16 września o godz. 11:00.
Zapisy: https://goo.gl/ejxUUj
Spacer po dawnej Cisowej
Jerzy Kąkol – przewodnik turystyczny PTTK zaprasza na spacer, w trakcie którego uczestnicy zobaczą m.in. cmentarz parafialny założony w latach 30. XX w., relikty dawnego przysiółka Babski Figiel, punkt widokowy na Długiej Górze.
Przebieg trasy: ul. Chylońska – ul. Owsiana – Długa Góra
Zbiórka: sobota 16 września, godz. 12.00, przy pętli trolejbusowej Gdynia Cisowa SKM
Długość spaceru: ok. 3 km
Czas: ok. 2,5 h
Koszt udziału w spacerze: według uznania
Papierowa rewolucja w EXPERYMENCIE!
Papier, Pismo, Atrament, Książka – te na pozór zwykłe przedmioty zrewolucjonizowały świat. O ich fascynującej historii usłyszycie w czasie wrześniowych warsztatów rodzinnych w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni (weekend 16/17 września, godz. 12.00).
Po wakacyjnej przerwie EXPERYMENT ponownie zaprasza do udziału w warsztatach rodzinnych. Tym razem w roli głównej: papier, pismo, atrament i książką – proste przedmioty, które zmieniły nasz świat i którym warto przyjrzeć się z bliska.
Na zajęciach EXPERYMENT zabierze Was w fascynującą podróż do przeszłości, w czasy przed wynalezieniem papieru, kiedy ludzie „pisali” na kamieniach lub drewnie, a książki były towarem luksusowym.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Dzień bez Samochodu i Dzień Trolejbusowy
Od 16 do 22 września obchodzimy w tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Aby zachęcić mieszkańców do myślenia o bardziej ekologicznych metodach przemieszczania się, w tym czasie Gdynia zaprasza na rodzinny festyn, do podróżowania bezpłatnymi trolejbusami oraz do pozostawienia samochodów w garażu – choć na jeden dzień!
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu oraz Europejski Dzień Trolejbusowy, świętowany od 2010 r. W Gdyni głównym wydarzeniem obchodów będzie niedzielny, rodzinny festyn. W niedzielę 17 września od godz. 11.00 do 15.00 zapraszamy wszystkich na aleję Jana Pawła II.
Szczegóły: http://gdynia.pl/co-nowego

Warsztaty z eko-chemii #2: kuchnia
Odżywiamy się zdrowo, nosimy zakupy w ekologicznych torbach, aby czuć się lepiej, ale tak naprawdę cała tę przemianę powinniśmy zacząć od naszego domu - miejsca, w którym spędzamy większość czasu, jemy, bawimy się i odpoczywamy. Wiele toksycznych substancji zawartych w popularnych środkach czystości szkodzi środowisku. O tym wiemy. A czy jesteśmy świadomi jak niebezpieczne mogą one być dla naszego zdrowia?
Początek w niedzielę 17 września o godz. 9:00.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Piaskiem w raka – Od mola do mola
Charytatywny marsz „Piaskiem w raka – Od mola do mola” odbędzie się w niedzielę 17 września o godz. 12.00 na dystansie ok. 10 km ze startem w okolicach molo w Gdyni Orłowie. Organizatorem jest Fundacja Trzeba Marzyć spełniająca marzenia ciężko chorych dzieci, głównie pacjentów Onkologii i Hematologii UCK w Gdańsku. Całość zebranych kwot przeznaczona zostanie na spełnianie marzeń.
Organizatorzy zapraszają dzieci i dorosłych, którzy chcą aktywnie spędzić niedzielę i połączyć przyjemny marsz z pomaganiem. Nie obowiązuje limit czasu, dzięki czemu, impreza dostępna jest dla każdego.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Niedziela Melomana
Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Wojciech Rajski (dyrygent)
niedziela 17 września, godz. 16:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98
budynek III; Centrum Konferencyjne, Sala C
Bilety: 20 zł
Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
Klub Filmowy zaprasza na Polską 1
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza od piątku 15 do niedzieli 17 września
o godz. 18.00 na film PODWÓJNY KOCHANEK
reżyseria: Francois Ozon
występują: Marine Vacth, Jeremie Renier, Jacqueline Bisset
szczegóły: thriller, Belgia/Francja, 2017, 110 min.
o godz. 20:00 na film THE SQUARE
reżyseria: Ruben Ostlund
występują: Claes Bang, Elisabeth Moss
szczegóły: dramat, Dania/Niemcy/ Francja/Szwecja, 2017, 142 min.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
W Kinie Studyjnym GCF przy Placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej w każdy wtorek.
 
piątek 15 września – sobota 16 września
Bracia Lumiere – 10.20
Dwie kobiety – 16.30
Fatima: ostatnia tajemnica – 11.10
Frantz – 14.20
Kedi. Sekretne życie kotów – 15.00
Konstytucja – 18.50
Marsz pingwinów 2. Przygoda na krańcu świata – 12.20
Na układy nie ma rady – 16.00
Nie ma tego złego – 18.30           
Podwójny kochanek – 20.30
Safari – 13.00
Tarapaty – 10.40, 16.40
The square – 20.10
Tulipanowa gorączka – 12.10, 18.00
Zabójczy Jacques – 20.45    
Zawsze jest czas na miłość – 14.00
 
niedziela  17 września
Fatima: ostatnia tajemnica – 11.10
Kedi. Sekretne życie kotów – 15.00
Marsz pingwinów 2. Przygoda na krańcu świata – 12.20
Na układy nie ma rady – 16.00
Nie ma tego złego – 18.30           
Podwójny kochanek – 20.30
Safari – 13.00
Tarapaty – , 16.40
The square – 20.10
Tulipanowa gorączka – 18.00
Zabójczy Jacques – 20.45           
Zawsze jest czas na miłość – 14.00

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte