Budowniczy Gdyni w paszporcie 2018 r.

Eugeniusz Kwiatkowski na kartach polskiego paszportu. W 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, powstanie specjalny projekt polskiego paszportu. Na jego stronach znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Wybór części motywów odbył się przez głosowanie, a jednym z kandydatów był budowniczy gdyńskiego portu – Eugeniusz Kwiatkowski. Głosowanie zakończyło się 10 września.  
 Razem z Eugeniuszem Kwiatkowskim na karty nowego paszportu, poza motywami stałymi, trafi Gabriel Narutowicz i motywy: Orzełek Legionowy, Inskrypcja „Matka i Serce Syna”, Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia” i Kopiec Czynu Niepodległościowego-Mogiła Mogił . Na Eugeniusza Kwiatkowskiego internauci oddali 72.516 głosów.

Postać Eugeniusza Kwiatkowskiego – ministra przemysłu i handlu i wicepremiera, budowniczego gdyńskiego portu, dzięki któremu wizja jego powstania została tak błyskawicznie zrealizowana była jednym z trzynastu proponowanych motywów. Gdynia oraz pierwszy polski port handlowy były w czasach ich powstania symbolami odrodzenia nowej Polski, jej wielkich ambicji i możliwości. Uhonorowanie postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego na kartach polskiego paszportu jest doskonałym sposobem na uczczenie nowego rozdziału w historii naszego kraju.
Ostatecznie w nowym polskim paszporcie znajdą się następujące motywy graficzne związane z odzyskaniem Niepodległości: 

Bitwa Warszawska
Antoś Petrykiewicz 
Godło II RP
Grób Nieznanego Żołnierza
Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski
Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
Order Virtuti Militari
Powstania Śląskie
 Roman Dmowski
Wincenty Witos
Wojciech Korfanty
Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił
Gabriel Narutowicz 
Orzełek Legionowy
Inskrypcja „Matka i Serce Syna” 
Eugeniusz Kwiatkowski
Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”

Każdy mógł sprawić, by Eugeniusz Kwiatkowski, wielki Polak, trafił na karty paszportu w 2018 roku. Głosowano na jego kandydaturę poprzez stronę: zaprojektujpaszport.gov.pl.  W galerii znajdowało się się łącznie 13 motywów, spośród których wybrano 6 propozycji, które zdobyły największą ilość głosów.
Prace koncepcyjne nad projektem „Polski Paszport 2018” rozpoczęły się w 2016 roku. Włączyło się w nie grono ekspertów – historyków, grafików i przedstawicieli służb mających na co dzień do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Wszystko po to, by specjalna edycja paszportu była dokumentem zaawansowanym technologicznie, trudnym do podrobienia, ale także powodem do dumy, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku