O czułości w Muzycznym

Reżyserka Dorota Kolak pokochała piosenki Kurta Tucholsky’ego od pierwszego usłyszenia i nie było już odwrotu, by drapieżne teksty, niebanalne melodie i poczucie humoru zawitały na deski Teatru Muzycznego. Premiera „O czułości” na Scenie Kameralnej w piątek 8 września.  
 
Kurt Tucholsky był niemieckim dziennikarzem i pisarzem pochodzenia żydowskiego. Należał do najwybitniejszych twórców Republiki Weimarskiej. Aktywny politycznie i scenicznie. Autor wielu sztuk kabaretowych. Gdyńskie „O czułości” przedstawia zbiorowy portret kobiet. - Każda z piosenek jest małym monodramem, tworzy osobną cząstkę. To spektakl zrodzony z ducha dwudziestolecia międzywojennego, ale nie będzie w nim konferansjera czy skeczu. Nie padnie ani jedno słowo mówione. Wszystko będzie śpiewane. Na scenie osiem aktorek opowie historie życia różnych kobiet. Będą to historie ciekawe i zaskakujące, ponieważ Tucholsky świetnie te kobiety rozumiał i je sportretował – opowiada reżyserka spektaklu Dorota Kolak.
 
 
Na scenie muzycznego, wysłuchamy różnorodnego materiału. – Piosenki są bardzo różnorodne, zarówno frywolne jak i liryczne, dramatyczne i polityczne. Większość z nich, w sposób czasem lekki i ironiczny, a czasem bardzo gorzki, opowiada ożyciu, ale i o polityce. Mimo, że dzieli je od tamtych czasów prawie wiek, to brzmią bardzo współcześnie. Publiczność usłyszy fantastyczne teksty, piękne, mądre, ale jednocześnie zabawne. Mam nadzieję, że także wzruszające  – podkreśla Dorota Kolak.  
 
Reżyseria i ruch sceniczny:
Dorota Kolak
 
Obsada:
Anna Andrzejewska
Ewa Gierlińska
Mariola Kurnicka
Aleksandra Meller
Alicja Piotrowska
Anna Maria Urbanowska
Ewa Walczak
Sylwia Wąsik
 
Scenografia i kostiumy:
Kalina Konieczny
 
Kierownictwo muzyczne:
Zbigniew Kosmalski
 
„O czułości” – premiera
8 września, piątek, godz. 19.00
Scena Kameralna
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
pl. Grunwaldzki 1

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!