Odkrywamy kolejne szczegóły programu 42. Festiwalu

W programie filmowym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych znalazło się 50 obrazów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Festiwal to również liczne sekcje pozakonkursowe. Są wśród nich Pokazy Specjalne, filmy nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz najnowsze produkcje filmowców związanych z Gdynią.  
 
Pokazy Specjalne
 
Jednym z Pokazów Specjalnych na 42. FPFF jest „Syn Królowej Śniegu”, film w reżyserii Roberta Wichrowskiego. Seans odbędzie się w czwartek, 21 września, o godzinie 18.00 w gdyńskim Multikinie. Jedną z głównych ról zagrał w filmie ceniony i lubiany aktor Franciszek Pieczka, który wkrótce będzie obchodzić swoje 90. urodziny.
 
Kolejny gość Festiwalu to reżyser Grzegorz Królikiewicz, z którym będzie można się spotkać po pokazach jego dwóch filmów: „Na wylot” i „Zabicie ciotki”. Seanse te zaplanowano odpowiednio na czwartek, 21 września, o godzinie 12.00 i piątek, 22 września, o godzinie 11.00 i 12.00, również w Multikinie.
 
Ukłonem w stronę historii światowej kinematografii będzie Pokaz Specjalny filmu „Bracia Lumière” w reżyserii Thierry’ego Frémaux. W dokumencie wykorzystano fragmenty ponad stu spośród pierwszych filmów w dziejach kina, w tym prezentowanych po raz pierwszy. Seans będzie towarzyszył dwudniowym prezentacjom w ramach Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego (21-22 września).
 
 
KFF na fali
 
Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazły się cztery tytuły - najlepsze dokumenty i animacja.
 
„Beksińscy. Album wideofoniczny”, reżyseria: Marcin Borchardt. Film otworzył 57. KFF i otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz oficjalną rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pokaz w Gdyni odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 14.30.
 
„Kiedy Bóg śpi”, reżyseria: Till Schauder. Dokument o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu, otrzymał na 57. KFF nagrodę Złotego Hejnału dla najlepszego dokumentalnego filmu muzycznego. Pokaz odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 15.00.
 
„Najbrzydszy samochód świata” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to dokumentalny film drogi nagrodzony Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim w Krakowie. Gdyńską sekcję „KFF na fali” zamknie „Dziwny przypadek” w reżyserii Zbigniewa Czapli, nagrodzony na 57. KFF Srebrnym Smokiem i Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego reżysera filmu animowanego. Pokaz obu filmów odbędzie się w piątek, 22 września, o godzinie 19.00.
 
 
Filmy z Gdyni
Tradycyjnie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie pokazów filmowych twórców związanych z Gdynią. W tym roku będzie można zobaczyć cztery filmy z Gdyni – dokumentalne i fabularne – w środę, 20 września, o godzinie 13.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko.
 
„Face-Off”, reżyseria: Łukasz Ostalski. Film dokumentalny o zawodniku, trenerze i założycielu amatorskiego zespołu nowej dyscypliny sportowej – lacrosse. Reżyser jest absolwentem pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autorem wielokrotnie nagradzanego filmu krótkometrażowego „Matka”.
 
„To jest kino”, reżyseria: Marcin Kossowski. Krótki film dokumentalny zrealizowany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie dziesięciu laureatów konkursu "Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal!" spędziło kilka wyjątkowych dni. Film z gościnnym udziałem Andrzeja Wajdy.
 
„Pan Rudnicki i Samochody”, reżyseria: Andrzej Mańkowski. Krótkometrażowa fabuła o losach tytułowego Janusza Rudnickiego, niepozornego korektora w lokalnej gazecie, którego życie nieoczekiwanie się zmienia.
 
„Kucyk”, reżyseria: Maciej Barczewski. Debiut reżyserski i producencki słuchacza Gdyńskiej Szkoły Filmowej, studium produkcji audiowizualnej. Adaptacja opowiadania „My Pretty Pony” Stephena Kinga.
 
 
42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września. Trwa sprzedaż biletów i karnetów na festiwalowe projekcje.
mat. pras. FPFF

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW