Okręty NATO z wizytą w Gdyni

Trzy fregaty rakietowe i okręt zaopatrzenia – to zespół jednostek Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), który przybył z wizytą do Gdyni. Okręty Sojuszu można podziwiać przy Nabrzeżu Francuskim Portu Handlowego do wtorku 5 września. Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.
 
SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu, jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Przybyły do Gdyni zespół okrętów SNMG1 tworzą 3 fregaty rakietowe: norweska HNoMS Otto Sverdrup, portugalska NRP Francisco de Almeida i kanadyjska HMCS Charlottetown oraz niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhoen.
 
Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w przypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania na morzu, okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.
 
Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Ich zadaniem jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi. W sytuacji kryzysowej niemal natychmiast mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie świata.
 
W ramach wizyty w Gdyni, w sobotę 2 września, w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie międzynarodowej delegacji NATO z Przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską.
Ponadto podczas pobyty w naszym mieście, na Narodowym Stadionie Rugby, marynarze międzynarodowego zespołu zmierzyli się w towarzyskim meczu piłki nożnej z reprezentacją 3. Flotylli Okrętów.
mat. prasowe Marynarki Wojennej RP

Morska odsłona Open House Gdynia
Jak spędzić weekend #wGdyni
„Dar Młodzieży” już w Tallinie. Śledź na bieżąco trasę rejsu
Jack White 6 października zagra w Gdyni
Dzielnice przyjazne na 102!