Konferencja urbanistyczna o współczesnej przestrzeni miasta

W Gdyńskiej Szkole Filmowej rozpoczęła się konferencja urbanistyczna pod hasłem „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich”. Specjaliści z dziedziny urbanistyki i architektury rozmawiają m.in. o współczesnych mieszkaniach, a także o tym, jak nowe inwestycje wpływają na przestrzeń miasta. Konferencja ma charakter debaty, skupiona jest na kontakcie z uczestnikami i wspólnych rozważaniach nad współczesną architekturą miejską.
– W czerwcu przyszłego roku razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich organizaujemy VI Kongres Urbanistyki Polskiej. Przygotowując się do niego postanowiliśmy razem z Towarzystwem Urbanistów Polski przeprowadzić kilka konferencji wprowadzających w temat. Dzisiejsza poświęcona jest mieszkaniu, osiedlu i miastu. Chcielibyśmy, aby dzięki kształtowaniu przestrzeni publicznej, wytwarzała się pozytywna więź mieszkańców ze swoim miastem. Według wielu badań wśród gdynian jest ona bardzo mocno podkreślana i jest dla nich bardzo ważna. Chcielibyśmy, aby takie pozytywne relacje tworzyły sie również w innych miastach – mówił Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
W trakcie konferencji poruszone zostaną cztery tematy. Specjaliści z dziedziny urbanistyki oraz architektury zaangażowani w proces projektowania i realizacji współczesnych miast porozmawiają m.in. o planowaniu przestrzeni miejskich, wpływie programu Mieszkanie+ na przestrzeń miasta czy o tym, jakie jest współczesne mieszkanie.
– Postaramy się w sposób nowy, na nowo przemyślany podejść do kilku kwestii. Zastanowimy się nad współczesnym projektowaniem, które wymaga odpowiedzi na nowe warunki i realia, w których zaczynamy żyć. Musimy mieć świadomość potrzeby nowego finansowania mieszkalnictwa, a także zmian sposobu kształtowania współczesnego miasta i lokowania struktur mieszkalnych – mówił prof. Piotr Lorens, Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Współgospodarzem Konferencji jest Miasto Gdynia. Ze strony Towarzystwa Urbanistów Polskich projekt koordynuje prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens Prezes TUP, Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP, Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
 
W weekend 2 i 3 września w Gdynia Arenie odbędzie się trzecia gdyńska edycja Targów Mieszkaniowych Nowy Dom Nowe Mieszkanie Murator Expo. Swoją ofertę zaprezentują deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami i doradcy kredytowi. W czasie targów będą również kontynuowane spotkania konferencyjne.
Więcej informacji na http://targimieszkaniowe.pl .

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ