Nominowani do Nagrody Literackiej Gdynia – kategoria proza

Spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia, to wyjątkowa możliwość poznania genezy powstania utworów i meandrów losów twórców. W piątkowe popołudnie, 1 września o godz. 17.30 Michał Sowiński rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza: Anną Cieplak, Salcią Hałas, Joanną Lech i Krzysztofem Środą. Poniżej prezentujemy sylwetki nominowanych. Anna Cieplak, „Ma być czysto”, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Warszawa

 
Anna Cieplak – animatorka kultury i aktywistka miejska. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka w ramach programu "Aktywność obywatelska”. Powieść „Ma być czysto” opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszę dźwigać odpowiedzialność dorosłych. A nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator – wielkie państwo polskie.


Salcia Hałas, „Pieczeń dla Amfy”, Wydawnictwo Muza SA, Warszawa

 
Salcia Hałas – absolwentka filologii polskiej i ogrodnictwa w Gdańsku. Urodziła się w Przemyślu. Niegdyś mieszkanka falowca, dziś Gdyni Grabówka. „Pieczeń dla Amfy” to powieść o obyczajach przymorskiego ludu oraz zapis żywego języka różnych grup społecznych. Historia nowomowy przesiąkniętej wpływami z telewizji, reklam i popkultury, zderzonej z literaturą piękną, poezją, odwołaniami do Biblii i kultury antycznej. Zestawienie tego, co wysokie i artystyczne, z naturalną w pewnym sensie wulgarnością daje niezwykłe efekty i wciąga czytelnika w twórczą zabawę z językiem.


Joanna Lech, „Sztuczki”, Wydawnictwo Nisza, Warszawa

 
Joanna Lech – autorka felietonów i trzech tomów wierszy: Zapaść, Nawroty i Trans. Nominowana do Nagrody Silesius i Nike. Laureatka wielu konkursów literackich. „Sztuczki” to opowieść o dorastaniu, stracie, magii i o śwince Marysi, która zjadła tęczę. O wszystkich bogach rzeki i Babci, która zmieniła się w drzewo. A także o karmieniu grobów, pladze biedronek i o tym, dlaczego koniec świata zaczął się w Niebie.


Krzysztof Środa, „Las nie uprzedza”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

 
Krzysztof Środa – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyki w 2007 roku za książkę „Projekt handlu kabardyńskimi końmi”.
Czeczenia – kraj przeorany okrutną wojną. Maroko – raj dla turystów z Europy. W książce Krzysztofa Środy te dwie odległe krainy stają się częścią jednej opowieści o naturze świata, o przenikaniu się brutalności i delikatności, strachu i odurzenia. To proza pełna historii, które chciałoby się zapomnieć zaraz po przeczytaniu, oraz opowieści całkiem innych, jak historia o Janie Potockim, autorze „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.


Szczepan Twardoch, „Król”, Wydawnictwo Literackie, Kraków

 
Szczepan Twardoch – autor bestsellerowych powieści: „Drach” – uhonorowanej Nagrodą im. Kościelskich i niemiecką nagrodą literacką Brücke Berlin, „Morfina” – za którą otrzymał Paszport Polityki, Wawrzyn Śląski, Nagrodę Czytelników „Nike” i rekordową liczbą nominacji do nagród, m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. Wcześniej nominowany był do gdyńskiej nagrody za zbiór opowiadań „Tak jest dobrze” (w 2012 roku).
Nominowany w tegorocznej edycji nagrody „Król” to po prostu kwintesencja świata powieściowego Twardocha: piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne, czyli etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku.


W piątek 1 września o godz. 17.30 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się spotkanie z nominowanymi w kategorii proza. Poprowadzi je Michał Sowiński. Wstęp wolny.
Przypominamy, że Dni Nagrody Literackiej Gdynia odbędą się w dniach 31.08-3.09. Więcej informacji można znależć na stronie wydarzenia www.nagrodaliterackagdynia.pl.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku