Koncert Tymona Tymańskiego podczas Dni NLG

W piątkowy wieczór, 1 września o godz. 21.00 w klubie Ucho, wystąpi Tymon Tymański. Zaprezentuje repertuar ze swojej ostatniej płyty „Zatrzymaj Wojnę!”. Zawiera ona dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. Ze względu na mocną warstwę tekstową, koncert będzie ciekawym połączeniem muzyki i literatury - idealnie wpisując się w wydarzenia organizowane w ramach Dni Nagrody Literackiej Gdynia. W lutym odbyła się premiera siódmego albumu artysty pt. „Zatrzymaj Wojnę!”. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk – od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment.
 
– Wybierając to wydarzenie do Dni Nagrody Literackiej Gdynia kierowaliśmy się wartością tekstów, które są na wskroś literackie i oprawione w muzykę przez Tymona Tymańskiego. Koncert ten będzie więc połączeniem wydarzenia muzycznego i literackiego – mówi Lena Dula, producentka wydarzenia.
 
Album ten składa się z zestawu dziesięciu mocnych i osobistych manifestów antywojennych, napisanych przez wybitnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys.
 
Ryszard „Tymon” Tymański urodził się 30 września 1968 roku w Gdańsku. W wieku 8 lat rozpoczął grę na gitarze klasycznej. Około 12. roku życia porzucił klasykę dla rock'n'rolla i założył swój pierwszy zespół "The Howling Dogs". W liceum prowadził nowofalową grupę "Sni Sredstvom Za Uklanianie", która w 1988 roku przekształciła się w jazzowy kwintet "Miłość" z Tymonem Tymańskim na kontrabasie, Leszkiem Możdżerem na fortepianie, Mikołajem Trzaską i Maćkiem Sikałą na saksofonach oraz Jackiem Olterem na perkusji. Projekt okazał się najciekawszym jazzowym zjawiskiem polskiej sceny lat '90. W 2001 r. grupa została uznana przez krytyków czasopisma „Jazz Forum” za najlepszą grupę dekady.
 
W 2002 roku Tymański powołał do życia zespół "Tymon & The Transistors". Wielkim sukcesem grupy okazała się ścieżka dźwiękowa nagrana do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego. Utwory wyświetlone w milionach odsłon na YouTube zyskały miano kultowych. W 2007 r. Tymański, we współpracy z producentem filmowym Maciejem Chmielem i literatem Jackiem Dehnelem, utworzył dziennikarski tercet firmujący kulturalno-informacyjną aktywność programu „Łossskot” produkcji TVP 1. W 2014 r. odbyła się premiera musicalu „Polskie Gówno” powstałego w wyniku kooperacji Tymona, Transistorów i reżysera Grzegorza Jankowskiego. Tego samego roku na płycie „Rock’n’Roll” Tymański zaprezentował własne wersje kompozycji The Beatles, Elvisa Presleya czy Davida Bowie. Wśród gości pojawili się Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska i Natalia Przybysz.
Koncert odbędzie się 1 września o godz. 21.00 w Klubie Ucho (ul. Św. Piotra 2).
Wstęp ożliwy będzie na wejściówki - do odebrania podczas spotkań z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia w Muzeum Miasta Gdyni w dniach 31.08–1.09 (do wyczerpania limitu miejsc). Bilety będzie można także kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży i online przez www.interticket.pl w cenie 30 zł.

Majówka po gdyńsku
Gdyńskie Centrum Zdrowia oficjalnie otwarte
Znamy już wykonawcę zabezpieczeń na Kamiennej Górze
Poznaj z nami najciekawsze trasy rowerowe Gdyni!
Gdyńska architektura od podszewki