Jak spędzić weekend w Gdyni

Weekend Architektury w Gdyni
Weekend Architektury w Gdyni to cykliczne, kilkudniowe wydarzenie skierowane do szerokiego grona miłośników architektury współczesnej. Organizatorzy (Miasto Gdyni oraz Agencja Rozwoju Gdyni) zapraszają od piątku do niedzieli 24 - 27 sierpnia, na siódmą już edycję festiwalu. Osią przewodnią tegorocznych dyskusji panelowych będą "Miejskie modernizacje", szczególnie w kontekście dynamicznych transformacji miast XX i XXI w. oraz aktualnie wdrażanych projektów rewitalizacji.  Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Sny morskie - nocowanie w Muzeum
W ten ostatni weekend wakacji Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza na nocowanie w swojej siedzibie. Blisko morza, blisko historii tego miasta i oczywiście blisko sztuki. Wystarczy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, materac i oczywiście pidżamę. W programie tego wyjątkowego wydarzenia m.in: zwiedzanie wystawy "Roundabout Baltic", wspólna kolacja, czytanie do snu, a od samego rana warsztaty. 
Plan nocowania: 
• przygotowania do biwaku
• oprowadzanie po wystawie po zmroku
• piknik wieczorny
• czytanie do snu
• śniadanie w muzealnym ogrodzie miejskim
• warsztaty rodzinne na dobry początek dnia
Termin: piątek 25 i sobota 26 sierpnia – godzina 20:00 – 12:00
Bilety: 10 zł od uczestnika/ 5 zł za każde następne dziecko / opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.
Bieg Morskiego Komandosa
21 kilometrów trasy przez piaski, błota, kanały oraz dwa katorżnicze tory przeszkód - w ostatni weekend sierpnia w Gdyni odbędzie się Bieg Morskiego Komandosa im. Gen. Broni Włodzimierza Potasińskiego. To najbardziej ekstremalny bieg terenowy w Polsce. 
Impreza kierowana jest do szerokiego grona sportowego oraz militarnego, czyli najwytrwalszych żołnierzy, biegaczy, a przede wszystkim twardzieli gotowych spróbować swoich sił na bardzo terenowej trasie urozmaiconej licznymi przeszkodami. Zainteresowani udziałem w VIII edycji Biegu Morskiego Komandosa mogą wybierać spośród siedmiu kategorii. Miłośnicy mocnych doznań w militarnym klimacie tradycyjnie mogą wystartować w kategorii Hard lub jeszcze mocniejszym wariancie – Hard historyczny – którego dodatkowym utrudnieniem jest godzina startu wyznaczona na 4:40. Oba biegi na odcinku 21 km, w bardzo urozmaiconym terenie z odcinkiem wodnym, plażowym oraz licznymi przeszkodami w postaci koryt rzecznych, kanałów i słynnej „Katorgi”.
Amatorom imprez sportowych, którzy zaczynają przygodę z biegami terenowymi, ale także tym, którzy lubią rozwinąć prędkość na krótszym dystansie, organizatorzy polecają pakiet Sprint, Rekrut i Sprint historyczny.
Do wyboru są także dwie kategorie zespołowe: Team i Team sprint. Team to 4-osobowy zespół, biegnący na dystansie 21 km w pełnym umundurowaniu z 20-kilogramową atrapą moździerza. Team sprint to połowa dystansu, czyli 11 km do pokonania w 2-osobowych zespołach, w dowolnym stroju z 10-kilogramowym obciążeniem.
Najlepszymi miejscami do głośnego kibicowania są:
teren Adventure Parku, gdzie znajduje się tor przeszkód „KATORGA”
okolice Sceny Letniej w Gdyni, gdzie zostanie rozstawiony tor przeszkód „PLAŻOWICZ”
okolice Mola w Gdynia Orłowo
Szczegóły: www.biegkomandosa.pl

Pożegnanie wakacji
Tradycyjnie zwieńczeniem sezonu letniego w Gdyni będzie sportowy festyn „Pożegnanie wakacji”, przygotowany specjalnie dla mieszkańców i turystów. Impreza rozpocznie się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 10:00 na gdyńskiej plaży miejskiej.
W programie festynu Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało mnóstwo atrakcji. Tory przeszkód, zjeżdżalnie, symulator deski surfingowej, walec zorbingowy w wodzie, arena gladiatorów, megaklocki - to tylko niektóre ze stanowisk z grami i zabawami zorganizowanymi dla najmłodszych.
Chętni będą mogli także wziąć udział m.in. w warsztatach kreatywnych, przeciąganiu liny, tańcach integracyjnych, eksperymentach naukowych, malowaniu koszulek czy zajęciach relaksacyjnych.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
III Turniej Strzelecki Gdyńskich Dzielnic
III Turniej Strzelecki Gdyńskich Dzielnic odbędzie się w sobotę 26 sierpnia w strzelnicy przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni (ul. Wolności). Początek o godz. 11.00. Wstęp wolny.
Drużyny podzielone są zgodnie z dzielnicami zamieszkania. Przewidziano puchary również w kategoriach indywidualnych. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką osoby dorosłej.
Mecz oldbojów ku czci ikony Arki
W sobotę 26 sierpnia w Gdyni odbędzie się wyjątkowe piłkarskie spotkanie. Na murawę wybiegną dwie drużyny. Pierwszą będą tworzyć byli gracze Nauty Gdynia, drugą zaś oldboje występujący przed laty w gdyńskich klubach. Wszystko po to, aby upamiętnić zmarłego przed dziesięcioma laty Zbigniewa Bielińskiego, byłego zawodnika Arki Gdynia i trenera Nauty.
Zbigniew Bieliński to były zawodnik Arki, który przez całą karierę występował w żółto-niebieskich barwach. Jako piłkarz i kapitan drużyny Zbigniew Bieliński zdobył z Arką Puchar Polski w 1979 roku, a osiągnięcie to przeszło do historii klubu. Na pozycji obrońcy rozegrał dla gdyńskiego klubu 397 spotkań, w których zdobył 10 bramek. Po zakończeniu kariery prowadził Arkę jako asystent, zaś samodzielnie trenował Nautę Gdynia.
Piłkarze spotkają się w sobotę 26 sierpnia na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, by uczcić pamięć swojego trenera. Spotkanie symbolicznie rozpocznie córka Zbigniewa Bielińskiego. Początek meczu o godz. 19.00.
Spacer z historią w tle
Rada Dzielnicy Orłowo i Inne Szlaki zapraszają na spacer z historią w tle w sobotę 26 sierpnia o godz. 12.00, zbiórka na przystanku ZKM „Plac Górnośląski 01”.
Tematem przewodnim będą rozlewnie i knajpki Orłowa.
Spacery poprowadzi Michał Miegoń, wielki miłośnik i znawca historii Gdyni.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Ladies’ Jazz Festival
Ladies’ Jazz Festival to jedyny na świecie muzyczny hołd dla dam jazzu, swingu, soul, bossa novy i stylów pośrednich gwarantujących wysoką jakość wykonania, elegancji i wyczucia smaku, odbywający się nieprzerwanie od 2005 roku w Gdyni.
 
Jeśli o kimś można powiedzieć, że bossa novę wypił z mlekiem matki, to tylko o niej: jest córką twórcy gatunku Joao Gilberto i Miuchi; nie tylko rodzice, ale i ich znajomi to wielcy bossy, a ona sama przyznaje się do fascynacji zarówno Princem jak i Debussim, Bjork i Gershwinem czy Billie Holiday, a także amerykańskim soulem i disco. Prawdziwa „Girl from Ipanema” z nowojorsko-londyńskim akcentem, Bebel Gilberto po dziesięcioletniej przerwie ponownie wystąpi w Polsce na jedynym koncercie w tym roku w ramach Ladies’ Jazz Festival: 26 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni będzie i brazylijską plażą i londyńskim klubem tanecznym. Koncert zacznie się o 20:00, ale o której skończy…
 
Ostatni dzień festiwalu należeć będzie do kanadyjskiej songwriterki i wokalistki Wendy Lands. Artystka zasłynęła występami w kanadyjskiej produkcji musicalu Nędznicy, była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszego artysty i za przebój Radia Kanadyjskiego. Rozpoczęła swą artystyczną drogę od fascynacji twórczością Carol King, Keitha Jarretta, Stevie Wondera, Cheta Bakera i Billie Holliday. Zainteresowania muzyczne i sposób interpretacji stawiają artystkę w tym samym szeregu co Norah Jones czy najsławniejsze wykonawczynie utworów Bacharacha. Śpiewa jazz i piękny melodyjny pop. 
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Wakacyjna przygoda z Centrum Nauki EXPERYMENT
Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę w godz. 12.00 - 16.00 na warsztaty tematyczne. Wstęp w ramach biletu na wystawę stałą. Udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
ŁYK WODY – WEEKEND Z H2O
Weekend 26 - 27 sierpnia
W programie m.in. oglądanie planktonu pod mikroskopem, sprawdzanie wody przy pomocy różnorodnych testów, ale również naukę pierwszej pomocy oraz uwaga! – warsztaty plastyczne dla najmłodszych w trakcie których każdy będzie mógł wykonać telefon-przypominajkę z numerem 112.
Masska - premiera
Teatr Gdynia Główna i Leszek Chmielewski zapraszają na spektakl plenerowy MASSKA inspirowany „Maską” Stanisława Lema w reżyserii Ewy Ignaczak i Idy Bocian.
„Masska” to spektakl o miłości w czasach nienawiści. W idealnym ciele pięknej kobiety czai się mordercze narzędzie, skuteczna broń, która ma tylko jedno zadanie – rozkochać w sobie ofiarę, a potem ją unicestwić. Czy główna bohaterka – robot, sprzeciwi się rozkazom Dyktatora i ocali Ukochanego? Czy maszyna może przejawiać świadomość, rozpocząć własne życie, wykraczając poza swój program? Wreszcie czy nasza wolna wola nie jest przypadkiem taką samą ułudą, jak sztuczna inteligencja maszyn spełniających nasze rozkazy? Rozważająca dogłębnie i przekonywująco te problemy „Masska” Teatru Gdynia Główna próbuje odkryć prawdziwe oblicze człowieczeństwa.
Spektakl będzie można zobaczyć:
Sobota 26 sierpnia godz. 20.00 – Park Kiloński/ Chylonia PREMIERA
Niedziela 27 sierpnia godz. 20.00 – plac/ KWATERA, ul. Czwartaków/Oksywie PREMIERA
Nocny Przejazd Rowerowy
W przedostatnią sobotę wakacji, 26 sierpnia odbędzie się dziesiąty Nocny Przejazd Rowerowy. Każdy, kto chce w letnią, sierpniową noc podziwiać śpiącą Gdynię z perspektywy rowerowego siodełka, jest mile widziany. Wystarczy rower, działające lampki i chęci.
Dziesiąty Nocny Przejazd Rowerowy o godz.20.30 ruszy ze Skweru Kościuszki. Z okazji okrągłej edycji organizatorzy zaplanowali trasę przez miejsca najbardziej kojarzące się z Gdynią, czyli tereny portowe.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Kino na tarasie: „Zew morza”
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza w sobotę 26 sierpnia o godz. 22:00 wszystkich miłośników kina, i nie tylko, na pokazy filmów niemych z muzyką na żywo na tarasie Muzeum. Wystarczy przyjść, usiać wygonie pod rozgwieżdżonym niebem, by przenieść się w magiczny świat filmu.
Zew morza film fabularny z 1927. Syn młynarza, idąc za głosem powołania, uciekł na morze, lecz po kilkunastu latach wrócił do rodziny i do swego romansu lat dziecięcych, Hanki, młodej panienki ze dworu. Ta jednak, uległa rodzicom, podsłuchawszy przypadkowo, że jej opór spowodowałby ich ruinę finansową, zamierza wyjść za starego, zamożnego safandułę. Zrozpaczony młodzian znów ucieka i wpada w sidła bandy przemytników. Interwencja ukochanej ratuje mu życie.
Prezentacja drużyn Vistal i Spójnia Gdynia
Zespoły Vistal Gdynia i Spójnia Gdynia podpisały porozumienie o współpracy. Jak podkreślają prezesi obu zespołów, drużyny mają łączyć kibiców, a nie ich dzielić. Umowa ma przynieść korzyści obu klubom i sympatykom piłki ręcznej w Gdyni. Vistal to tegoroczny Mistrz Polski w PGNiG Superligi Kobiet, natomiast Spójnia to beniaminek PGNiG Superligi Mężczyzn. 
 
Każda osoba, która kupi bilet na mecz ligowy Spójni, będzie mogła tego samego dnia wejść za darmo na spotkanie Vistalu Gdynia. Fani, którzy nabędą karnet na cały sezon na mecze Mistrza Polski będą mogli wejść za darmo na spotkania ligowe i Pucharu Polski Spójni Gdynia, natomiast karnetowicze Spójni Gdynia będą mogli wejść za darmo na mecze ligowe i Pucharu Polski Vistalu. 
Pierwszym wspólnym działaniem będzie prezentacja obu drużyn, która odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia na okręcie ORP Błyskawica o godzinie 12.00. W niedzielę gdyńscy kibice będą mogli obejrzeć na żywo swoje ulubione drużyny.
Graj w zielone
Joga na trawie, wyprzedaż bagażnikowa, warsztaty z plecenia wianków, pyszne jedzenie i dobra muzyka. To tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników plenerowej imprezy Graj w Zielone. W ostatnią niedzielę wakacji -  27 sierpnia w godz. 12.00 - 18.00 - w Parku Kolibki odbędzie się już druga jej edycja.
Idealnym sposobem uczczenia odchodzacego powoli lata będzie najbliższa impreza w Parku Kolibki. W pięknych okolicznościach przyrody jej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ogrodniczych, szkoleniu z pierwszej pomocy, a także w różnych aktywnościach sportowych, takich jak chociażby joga na trawie. Nie zabraknie też dobrej muzyki i kulinarnych specjałów prosto z foodtrucków. 
Będzie to także okazja do sprzedaży, kupna lub wymiany tzw.”skarbów” z szaf, pawlaczy czy piwnicy podczas wyprzedaży bagażnikowej. Koneserzy wyjątkowych i oryginalnych „cudeniek” na pewno nie będą zawiedzeni. Na ponad 20 stoiskach znajdą m.in. ubrania, książki, meble, akcesoria domowe, zabawki, antyki oraz inne drobnostki. Rejestracja wystawców została już zakończona, ale każdy chętny do zakupów w stylu "vintage" będzie mile widziany w niedzielne popołudnie na Kolibkach.
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
W niedzielę 27 sierpnia - Konrad Bidziński – „Kto nocą lata i owady wymiata, czyli słów kilka o nietoperzach, zwłaszcza krajowych” Nietoperze to zwierzęta niezwykłe. Są też jedną z najliczniejszych grup ssaków zamieszkującą tereny od obszarów tropikalnych prawie pod koło podbiegunowe a wokół nich obrosło wiele negatywnych mitów i legend. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat nietoperzy, ich ważnej roli w środowisku jak i tego, dlaczego są pożyteczne dla ludzi i jak ważna jest ich ochrona.

Koncert Muzyki Promenadowej
W niedzielę 27 sierpnia o godz. 16:00 w uroczej scenerii Kamiennej Góry odbędzie się ostatni w tym roku Koncert Muzyki Promenadowej z udziałem Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni w składzie:
Joanna Gorczyca (wokal), Waldemar Klein (wokal), Sebastian Czerkas (wokal)
kierownictwo muzyczne i artystyczne Jacek Grzywacz.
Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW