Nominowani do NLG - kategoria esej

Kapituła nie miała łatwego orzecha do zgryzienia, ale udało się spośród 400 pozycji wyłonić 20 nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia w kategoriach: esej, proza, poezja i przekład na język polski. Poniżej prezentujemy nominowanych w kategorii esej.  
 
Andrzej Kotliński, „Tańce polskie. Suita historycznoliteracka”, Wydawnictwo Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Olsztyn
 Andrzej Kotliński jest historykiem literatury i eseistą. Znawcą literatury XIX i XX wieku, szczególnie Juliusza Słowackiego.“Tańce polskie. Suita historycznoliteracka” jest zbiorem szesnastu studiów i szkiców.
 
 
Stanisław Łubieński, „Dwanaście srok za ogon”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
 Stanisław Łubieński z wykształcenia jest ukrainistą i kulturoznawcą. Za książkę “Dwanaście srok za ogon” został nominowany do Paszportu Polityki 2016. Zainteresowanie autora ornitologią rozpoczęło się już w dzieciństwie, kiedy samodzielnie podglądał ptaki. Później przyszedł czas na poważniejsze obserwacje, by ostatecznie ornitologia stała się źródłem inspiracji do pisania o sztuce, literaturze i filmie.
 
 
Łukasz Musiał, „O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora”, Wydawnictwo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 Profesor dr hab. Łukasz Musiał pracuje w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem m.in. książek o twórczości Ernsta Jüngera i Franza Kafki, a także tłumaczem literatury pięknej i naukowej, krytykiem literackim oraz autorem nowel i opowiadań. Esej jest poświęcony siedmiu filozofom, którzy w pięciu rozważaniach poruszają temat doświadczenia bólu.
 
 
Monika Muskała, „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, Fundacja Korporacja Ha!art, Kraków
Monika Muskała to tłumaczka literatury niemieckojęzycznej i dramatopisarka. Jej “Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”, jest książką o odkłamywaniu historii. Znalazły się w niej rozmowy z Elfriede Jelinek, Gerhardem Rothem, Peterem Turrinim i Ulrichem Seidlem, a także rozmowy o Thomasie Bernhardzie i Wernerze Schwabie. Ci austriaccy twórcy po wielu latach uśpienia, rozliczyli się z przeszłością.
 
 
Krzysztof Siwczyk, „Koło miejsca/Elementarz”, Muzeum w Gliwicach
Krzysztof Siwczyk jest poetą i eseistą. Autorem trzynastu tomów wierszy oraz książek krytyczno-literackich i eseistycznych. Znany jest również z dużego ekranu. Zagrał w filmach: “Wojaczek" i “Wydalony”. “Koło miejsca/Elementarz”, to kolejna pozycja poświęcona Gliwicom i nostalgii za przeszłością.
W czwartek 31 sierpnia o godz. 17.30  w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się spotkanie z Nominowanymi w kategorii eseistyka. Poprowadzi je Zofia Król. Wstęp wolny.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku