„El Mellah" znaczy „Żeglarz”

„El Mellah”  - największy żaglowiec zbudowany w Polsce gości w Gdyni. Przed zacumowaniem żeglował kilka godzin wspólnie z „Darem Młodzieży”. „Ojcem” obu jednostek jest  wybitny projektant Zygmunt Choreń.   Trójmasztowa fregata „El Mellah” to jeden z największych w światowej flocie żaglowców szkolnych. Podobnie jak wszystkie żaglowce szkolne, obok podstawowej funkcji – szkolenia kadr morskich dla Marynarki Wojennej Algierii, pełnić też będzie funkcje reprezentacyjne, brać będzie udział w międzynarodowych zlotach i regatach.
O zwycięstwie Polski w rywalizacji o kontrakt na budowę żaglowca zdecydowała kompleksowość polskiej propozycji, obejmująca pracę światowej renomy projektanta inż. Zygmunta Chorenia, budowę w - zajmującej wysoką pozycję na stoczniowym rynku - Remontowej Shipbuilding oraz szkolenie załogi w niezwykle doświadczonej uczelni, jaką jest Akademia Morska w Gdyni. W kwietniu 2017 rozpoczęło się szkolenie w pracowniach i laboratoriach Akademii, które objęto blisko 80. Algierczyków - oficerów, podoficerów i marynarzy. Szkolenie przeszło także 12 członków przyszłej lądowej ekipy konserwacyjnej nowego żaglowca. Potem przyszedł czas na kompleksowe szkolenie praktyczne na „Darze Młodzieży” pod kierunkiem komendanta, członków stałej załogi naszej fregaty oraz specjalnie zaangażowanych instruktorów. Po wstępnej, portowej fazie zapoznania z żaglowcem i nabyciem podstawowej wiedzy i umiejętności, szkolenie kontynuowane było podczas rejsów bałtyckich.
21 sierpnia 2017 r. – po zakończeniu wspólnego pływania z „Darem Młodzieży” – tej swoistej konfrontacji w morzu dwóch zbudowanych w Gdańsku (1982 i 2017) i zaprojektowanych przez Zygmunta Chorenia  fregat, algierski okręt zawinął po raz pierwszy do Gdyni. Cumuje przy Nabrzeżu Kutrowym (naprzeciwko "Daru Młodzieży").
Trwa zgrywanie załogi. W założeniu, algierscy praktykanci stopniowo przejmą całość obsługi nowej fregaty. We wszystkich etapach szkolenia praktycznego uczestniczą nasi studenci - podzieleni na wachtach z algierskimi kolegami, stanowią dla nich wsparcie, jako znający specyfikę służby na „Darze” – mówi Aleksander Gosk z Działu Armatorskiego Akademii Morskiej w Gdyni.
 
Żaglowcem „El Mellah”, który wciąż pływa pod polską banderą,  dowodzi kpt.ż.w. Krzysztof Kocyba (były komendant „Daru Młodzieży”). Po wyczerpaniu programu szkoleniowego, „El Mellah” z algierską załogą, popłynie do kraju.
„El Mellah”
o        Długość całkowita - 110 m
o        Szerokość  - 14,5 m
o        Powierzchnia żagli - 3000 m kw.
o        Zakładana prędkość pod żaglami  - 17 węzłów  (przy wietrze 6°B)
o        Załoga  - 222 osób, w tym 120 kadetów i kadetek

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW