„Zamasskowana” rewitalizacja

Rewitalizacja to nie tylko budowy dróg czy sieci kanalizacji. To także działania artystyczne i społeczne. Jednym z nich będzie wyjątkowy spektakl plenerowy pt. „Masska”, przygotowany przez Teatr Gdynia Główna specjalnie z myślą o rewitalizowanych w Gdyni dzielnicach. Premiera 26 sierpnia. „Masska”, inspirowana opowiadaniem Stanisława Lema, to spektakl o miłości w czasach nienawiści. Miłości, która staje się bronią w rękach tyranii. Czy główna bohaterka – robot, sprzeciwi się rozkazom Dyktatora i ocali Ukochanego? Czy maszyna może przejawiać świadomość, rozpocząć własne życie, wykraczając poza swój program? Wreszcie czy nasza wolna wola nie jest przypadkiem taką samą ułudą, jak sztuczna inteligencja maszyn spełniających nasze rozkazy? Rozważając dogłębnie i przekonywująco te problemy, „Masska” Teatru Gdynia Główna próbuje odkryć prawdziwe oblicze człowieczeństwa.
 
Plenerowy spektakl pojawi się w dzielnicach Gdyni objętych programem rewitalizacji. Sceną dla widowisk będzie naturalna sceneria parków i polan, których potencjał zostanie podkreślony i w symboliczny sposób uzupełniony poprzez sztukę. Samo przygotowanie spektaklu angażuje też mieszkańców – wolontariusze z Redłowa, Chyloni, Oksywia i Babich Dołów będą pomagali w jego promocji oraz przy samych pokazach.
 
W tworzenie spektaklu są zaangażowani twórcy z wielu dziedzin sztuki: muzycy, plastycy, szczudlarze, tancerze, aktorzy uliczni. Reżyserii podjęły się Ewa Ignaczak i Ida Bocian, dla których jest to największe przedsięwzięcie plenerowe, jakiego się dotychczas podjęły. W rolę głównej bohaterki wcielił się Przemysław Jurewicz, który jest też odpowiedzialny za choreografię spektaklu. Gdynianie mogą spodziewać się wielowymiarowego, pełnego ekspresji, plastycznego widowiska, czerpiącego inspiracje z fantastyki, ale także dawnej kultury dworskiej.
 
Spektakl „Masska” został zrealizowany dzięki wygranej w ogólnopolskim programie Lechstarter. Jego celem jest pozytywna odmiana wybranych polskich miast i zintegrowanie lokalnej społeczności. Niebagatelna wygrana w postaci 100 tysięcy złotych nie byłaby możliwa bez pomocy osób, które w internetowym głosowaniu oddały swój głos na gdyński projekt. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców Gdyni, którzy wzajemnie mobilizowali się do ich oddawania.
 
Premiera spektaklu „Masska” odbędzie się 26 sierpnia o godz. 20.00 w Parku Kilońskim na Chyloni.
Kolejne spektakle:

27.08.2017 godz. 20.00  – plac/ KWATERA, ul. Czwartaków (Oksywie)
9.09.2017 godz. 20.00 – Polanka Redłowska (Redłowo)
10.09.2017 godz. 20.00 – polana leśna (Babie Doły)

 
Na wszystkie pokazy wstęp bezpłatny!

Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!