„Kino-ja”, czyli spotkanie z legendą – Marianem Marzyńskim

Marian Marzyński – reżyser, dokumentalista i emigrant będzie gościem niedzielnego spotkania w Muzeum Emigracji. Legenda polskiej telewizji lat 60. opowie o swoich osobistych doświadczeniach związanych m.in. z pobytem w Ameryce, pracą przy tworzeniu filmów, a także podzieli się obserwacjami na temat losów polskich emigrantów. Start 20 sierpnia o godz. 16.00. Dwugodzinne spotkanie z Marianem Marzyńskim oscylować będzie wokół niezwykłej autobiografii autora pt. „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych". To pasjonująca książka-album o nowatorskiej konstrukcji, w której narracji literackiej towarzyszą obrazy zbudowane z filmowych kadrów.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja dwóch filmów Mariana Marzyńskiego – „Powrót statku" i „Pożegnanie z ojczyzną” – poświęconych M/S Batoremu i polskim emigrantom. Nakręcony w 1963 roku „Powrót statku" to reportaż z powitania w porcie gdyńskim rodaków zza oceanu przybyłych na pokładzie M/S Batory. Drugi dokument ukazuje natomiast moment pożegnania pasażerów statku, którzy zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością i ponownym powrotem do ojczyzny. Opowiadają o pobycie w Polsce i pokazują zdjęcia rodzinne.
 
Spotkanie w Muzeum Emigracji poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków i autor książek „Pod polską banderą przez Atlantyk" oraz „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce, był gospodarzem emitowanych na żywo programów telewizyjnych („Turniej miast"). W 1969 roku wyjechał do Danii, a potem wyemigrował do USA. Tam uczył amerykańskich studentów oraz kręcił filmy dokumentalne. Jego uczniem jest m.in. Gus Van Sant – amerykański twórca kina niezależnego, dwukrotnie nominowany do Oscara za reżyserię „Buntownika z wyboru” (1998) i „Obywatela Milka” (2009).
Gość niedzielnego spotkania to dwukrotny laureat nagrody Emmy. Autor powstałego w 1980 roku „Powrotu do Polski" – dokumentu, który pokazuje „Solidarność" i czas stanu wojennego. Na jego koncie znajduje się wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest wielokrotnie nagradzany „Sztetl". Do najbardziej niezwykłych zaś zaliczyć można jego dzieło „Anya" – nagrywaną przez 20 lat filmową opowieść o córce reżysera.
 
Kino-ja. Spotkanie z Marianem Marzyńskim
Niedziela 20 sierpnia, godz. 16.00
 
Muzeum Emigracji
ul. Polska 1

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych
Gdyńskie kąpieliska gotowe na sezon
Jeszcze wygodniej i szybciej rowerem nad morze
O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej
Gdynia Zachód wspiera polską reprezentację!