Jak spędzić weekend w Gdyni

Górskie wyścigi samochodowe
3050 metrów trasy z 18 ostrymi zakrętami, a na niej potężne maszyny i piekielnie szybcy kierowcy. Ponadto ryk silników i mnóstwo adrenaliny. W nadchodzący weekend, 19 i 20 sierpnia, na ulicach Malczewskiego i Sopockiej, które łączą Gdynię z Sopotem, rozegrana zostanie podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. O miano mistrza walczyć będą prawdziwi twardziele. Szczegóły: http://gdynia.pl/co-nowego
Kryminalne piątki
Marianna, bogata kobieta po pięćdziesiątce, dostaje od swoich dzieci wyjątkowy prezent: bilet na rejs luksusowym statkiem. Wygląda na to, że czekają ją cudowne urodziny. I byłyby cudowne, gdyby nie to, że okazują się jej ostatnimi urodzinami... Kto popełnił tę zbrodnię? Córka, zięć, kapitan?
Muzeum Emigracji zaprasza na Kryminalny Piątek.
18 sierpnia, godz. 19.00 Gdynia, ul. Polska 1.
Wstęp: 10 zł. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.
Kryminalne Piątki odbywają się dwa razy w miesiącu. Uczestnicy gry mają do rozwiązania zagadkę – pomogą im w tym detektywi, policjanci i inni niespodziewani goście. Lubicie rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteście wielbicielami kryminałów lub gier fabularnych? A może dobrze bawiliście się w escape room-ie? Jeśli tak, cykl gier detektywistycznych w Muzeum Emigracji w Gdyni jest dla Was. Przygotujcie stalowe nerwy i umysły jak brzytwa – to nie przypadek, że największy przeciwnik Jamesa Bonda pochodził z Gdyni!
Kolej na kino
PKP Intercity i Legalna Kultura zapraszają kinomanów w piątkowy i sobotni wieczór na dworzec Gdynia Główna. Na ekranie pojawią się m.in. hity komediowe, opowieść o muzycznym fenomenie Sugar Man i słodko-gorzki film Kingi Dębskiej Moje córki krowy. Filmy wybrała Fundacja Legalna Kultura w ramach promocji legalnych źródeł kultury.
Bezpłatne projekcje odbywają się w ramach akcji „Kolej na Kino z PKP Intercity i Legalną Kulturą”. Wygodne leżaki będą czekać na kinomanów tuż przy stacji kolejowej Gdynia Główna. Przed seansami zaplanowane są konkursy i zabawy dla widzów oraz emisje kronik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Projekcje odbywać się będą w piątek 18 i sobotę 19 sierpnia w godz. 20.00 - 1.00.
Red Bull Slackship
Red Bull Slackship zacumuje w sobotę 19 sierpnia w Gdyni. W tym roku w rywalizacji o mistrzostwo  3. edycji zawodów weźmie udział 10 zaproszonych uczestników z całego świata. Po raz pierwszy w historii zawodów, szanse na start z elitą dyscypliny miał także jeden zawodnik, który otrzymał dziką kartę.
Red Bull Slackship na Darze Młodzieży to zawody o udziale, w których marzy wielu slacklinerów z całego świata. Rywalizacja 10 najlepszych światowych zawodników i jednego debiutanta rozgrywana będzie na 23-metrowej taśmie umieszczonej pomiędzy masztami żaglowca na wysokości 25 metrów. Zawody składają się z kilku rund, podczas których slacklinerzy wykonują ewolucje w taki sposób, żeby nie spaść, a sędziowie oceniają trzy elementy: styl, trudność wykonywania trików i wysokość ich wykonywania.
Szczegóły: http://gdynia.pl/co-nowego
Spacery morskie z przewodnikiem
"Wakacje Morskie Gdyni" to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. W trakcie spacerów szlakiem Legendy Morskiej Gdyni uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich. 
Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska. Najblizszy spacer w sobotę 19 sierpnia.
Początek godz. 10:00, Gdynia InfoBox.
Którędy Piotr z Kacka jechał po ryby?
Ród Kackich, który władał Kolibkami i Małym Kackiem do XV wieku, posiadał szlaki, którymi prosto ze swojego stanowiska (pałac, w którym obecnie mieści się hotel Quadrille) ruszał na eskapady po świeże ryby. Dlaczego jednak Piotr i Jan z Kacka mieli zatarg z ówczesnym Witominem? Jakie komplikacje mogły nastać w drodze nad morze? Co obecnie pozostało po dawnych rycerskich szlakach i gdzie można je odnaleźć pośród obecnej dzielnicy? Jakie interesujące budynki można po drodze spotkać oraz jakie współczesne miejskie legendy związane są z okolicą? Na te i inne pytania odpowiedzi padną podczas spaceru, organizowanego przez Radę Dzielnicy Orłowo oraz serwis Inne Szlaki.
Spacer odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Początek o godz. 12.00 przystanek ZKM Plac Górnośląski 01. Koniec spaceru: okolice ul. Orłowskiej.
Wakacje z modernizmem - wakacje z architekturą
Zapraszamy na cykl otwartych, bezpłatnych spacerów architektonicznych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacery będą odbywały się w każdą sobotę wakacji (lipiec i sierpień). Start o godz. 14.00 z Gdynia InfoBox.
Najblizszy spacer w sobotę 19 sierpnia.
Spacery poprowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Szlaku. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą "detalom" gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Arka Gdynia - Pogoń Szczecin
W sobotę 19 sierpnia o godzinie 15.30 czeka nas kolejne piłkarskie widowisko na Stadionie Miejskim w Gdyni. W meczu LOTTO Ekstraklasa Arka Gdynia walczyć będzie z drużyną Pogoń Szczecin.
O stewardesach z PRL-u - spotkanie z Anną Sulińską
Jak naprawdę wyglądało życie stewardes w PRL-u? - spotkanie z Anną Sulińską, autorką książki „Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL-u". Początek w sobotę 19 sierpnia o godz. 16:00 w Muzeum Emigracji

W 1945 jej smak latania poznaje w Polsce sześć dziewcząt, dwie dekady później – około dwudziestu. Młode i piękne. Znają języki obce. Wyjeżdżają na Zachód. Kupują modne ubrania, zarabiają w dolarach. Chodzą na rauty w ambasadach. Totalna wolność – to daje w PRL-u zawód stewardesy. To wszystko prawda, ale tylko częściowa. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa, stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT przez lata milczały. W książce „Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL-u" opowiedziały Annie Sulińskiej o cenie jaką zapłaciły za marzenia o wolności. Spotkanie poprowadzi Monika Sołoduszkiewicz – historyk sztuki, dziennikarka portalu Trojmiasto.pl.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą
JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Weekend z gwiazdami w EXPERYMENCIE
Przeżyj wakacyjną przygodę z Centrum Nauki EXPERYMENT! W najbliższy weekend, 19 i 20 sierpnia zapraszamy na ostatnie w tym sezonie warsztaty z orientacji w terenie i odczytywania pogody.
W ramach tegorocznych wakacji Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni przygotowało dla swoich gości szereg atrakcji, których tematem przewodnim jest PRZYGODA. W programie znalazły się m.in. weekendowe warsztaty tematyczne – najbliższe spotkanie odbędzie się 19 i 20 sierpnia i będą to ostatnie w tym sezonie warsztaty z orientacji w terenie i przewidywania pogody. Jeżeli planujecie z rodziną pieszą lub rowerową wycieczkę, te warsztaty są dla Was!
Co czeka na gości EXPERYMENTU w czasie Weekendu z gwiazdami?

- zabawy z mapą nocnego nieba,
- plastyczne aktywności z farbami fluorescencyjnymi,
- samodzielne budowanie wiatrowskazów,
- tworzenie kieszonkowych gwiazdozbiorów
i wiele innych atrakcji!
Orientuj się - Weekend z gwiazdami
Godzina: 12.00 – 16.00
Wstęp na warsztaty w cenie biletu na wystawę.
49er Grand Prix i Polska Ekstraklasa Żeglarska
Siódmy rok z rzędu na plaży miejskiej w Gdyni będziemy mogli podziwiać najbardziej widowiskową żeglarską klasę olimpijską czyli 49er. Latające łódki będzie można zobaczyć w sobotę 19 sierpnia, gdzie przez cały dzień będą dostępne na plaży, aby wieczorem wraz ze swoimi załogami wystartować w niezwykle emocjonującym i gromadzącym tłumy kibiców wyścigu nocnym, który rozpocznie się o godzinie 21:00. Poza „czterdziestkami dziewiątkami” przez cały weekend będzie można obserwować zmagania załóg Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, które walczą o tytuł Klubowego Mistrza Polski.
Pierwsze wyścigi regat zaplanowane są na sobotę 19.08.2017 od godziny 10:00 do 18:00. W niedzielę rywalizacja potrwa również od godziny 10:00, a ceremonia zamknięcia imprezy i nagrodzenia zwycięzców odbędzie się o godzinie 16:30 w miasteczku regatowym na plaży miejskiej. Najbardziej widowiskowa część imprezy, czyli Wyścig Nocny odbędzie się w sobotę 19.08.2017 o godzinie 21:00.
Ladies’ Jazz Festival
Ladies’ Jazz Festival to jedyny na świecie muzyczny hołd dla dam jazzu, swingu, soul, bossa novy i stylów pośrednich gwarantujących wysoką jakość wykonania, elegancji i wyczucia smaku, odbywający się nieprzerwanie od 2005 roku w Gdyni.
Bezsprzecznie największą polską gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Urszula Dudziak, która wystąpi w Teatrze Muzycznym w Gdyni w niedzielę 20 sierpnia o 20:00. To jej w Gdyni składała nieskrywany hołd Dianne Reeves mówiąc, że gdyby nie Ula, to ona nie śpiewałaby jazzu. To przed nią kłaniała się Esperanza Spalding podczas wizyty w Gdańsku i to o niej wspominała, że była jej wzorem Terry Lean Carrington podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ikona jazzu, jedyna polska wokalistka jazzowa z takim dorobkiem, szacunkiem środowiska i pozycją w międzynarodowym jazzie wraca po siedmiu latach na Ladies’ Jazz Festival.
Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz
Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"
Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 
W niedzielę 20 sierpnia - Wiktor Naturski - „Kontynenty”; gra edukacyjna o zrównoważonym rozwoju.
Koncerty Muzyki Promenadowej
Nieco na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, w uroczej scenerii Kamiennej Góry, w wakacyjne niedzielne popołudnia odbywają się wyjątkowe koncerty - Koncerty Muzyki Promenadowej. W każde popołudnie lipca i sierpnia o godzinie 16.00, prezentowane jest szerokie spektrum brzmień, pochodzących z różnych stron świata - w najbliższe odbędzie się koncert zespołu Rama 111 w składzie: Jan Rejnowicz (piano), Piotr Nadolski (trąbka, akordeon), Maciej Flont (saksofon, klarnet) Adam Wiśniewski (puzon), Janusz Kadyszewski (gitara basowa), Kamil Mazur (perkusja)
oraz Agnieszka Babicz (wokal).
„Kino-ja” - spotkanie z Marianem Marzyńskim
Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce, jako gospodarz emitowanych na żywo programów telewizyjnych („Turniej miast"). Od 1969 roku na emigracji, najpierw w Danii, potem w USA. Uczył amerykańskich studentów, jego uczniem jest m.in. Gus Van Sant. Na zlecenie amerykańskich stacji telewizyjnych kręcił z sukcesem filmy dokumentalne. Dwukrotny laureat nagrody Emmy.
Nakręcił wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest wielokrotnie nagradzany „Sztetl". Jednym z najbardziej niezwykłych filmów jest „Anya", nagrywana przez 20 lat filmowa opowieść o córce. W trakcie spotkania emisja dwóch filmów Gościa poświęconych M/S Batoremu i polskim emigrantom, a także przedpremierowa prezentacja autobiografii „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych".
Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, autor książek i znawca polskich transatlantyków. Początek w niedzielę 20 sierpnia o godz. 16:00 w Muzeum Emigracji ul. Polska 1.

Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!