O prawdziwym życiu stewardes w PRL na Polskiej 1

Marzenia o wolności i realia prawdziwego życia, czyli o tym jak wyglądała praca stewardes w czasach PRL-u, opowie Anna Sulińska – autorka reportażu „Wniebowzięte". Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 sierpnia o godzinie 16.00 w Muzeum Emigracji. Wstęp wolny. „Wniebowzięte” to opowieść o młodych, pięknych i bardzo dobrze wykształconych kobietach, które miały możliwość poznania smaku latania w Polsce w okresie PRL-u. Wyjeżdżały na Zachód, kupowały modne ubrania, jadły kawior i popijały go szampanem. Podróżowały z aktorami, sportowcami, nocowały w najlepszych hotelach, zarabiały w dolarach, chodziły na rauty w ambasadach. Luksusy i totalną wolność w PRL-u dawał zawód stewardesy. Tak przynajmniej był on postrzegany.
 
Złośliwi twierdzili, że zajęcie stewardesy polegało jedynie na tym, żeby ładnie wyglądać, przejść się po pokładzie i podać kanapki pasażerom. W rzeczywistości kobiety te pracowały po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu. Musiały radzić sobie ze zmęczeniem, z trudnymi pasażerami, ze służbami bezpieczeństwa i celnikami.
 
Bohaterki książki Anny Sulińskiej przez lata milczały. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa, postanowiły jednak opowiedzieć, jak naprawdę wyglądało ich życie. O marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką trzeba im było za to zapłacić będzie można posłuchać podczas spotkania w Muzeum Emigracji Gdynia. Początek o godz. 16.00. Spotkanie poprowadzi Monika Sołoduszkiewicz, dziennikarka portalu Trójmiasto.pl.
Anna Sulińska to absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w „Wysokich Obcasach" i „Dużym Formacie". Od poniedziałku do piątku bada rynek i konsumentów, a pisze w każdej wolnej chwili.
 
Spotkanie „Wniebowzięte. Prawdziwe życie stewardes w PRL”
Sobota, 19 sierpnia, godz. 16.00
sala kinowa w Muzeum Emigracji

Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi