Obchody Święta Wojska Polskiego w Gdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w wydarzeniu dominuje Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 przy płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. Z tej okazji sporo będzie się działo także w Muzeum Marynarki Wojennej, przy klubie Riwiera i w Basenie Prezydenta.   
 
Początek obchodów jest zaplanowany na godzinę 9.00. Pod pomnikiem głównym na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później w kościele garnizonowym przy ulicy Śmidowicza rozpocznie się uroczysta msza święta. Natomiast w Kościele Najświętszej Maryi Panny msza święta rozpocznie się o godz. 10.00.
 

 
O godzinie 12.00 pod płytą Marynarza Polskiego rozpocznie się centralna część uroczystości – ze złożeniem kwiatów, oficjalnymi wystąpieniami i oddaniem 21 strzałów armatnich z ORP Błyskawica. W trakcie półgodzinnej uroczystości zaplanowano także defiladę Kompanii I Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
 
Tego samego dnia Muzeum Marynarki Wojennej ( ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na dzień otwarty. W godzinach od 10.00 do 18.00 wstęp do muzeum będzie darmowy, a dodatkowymi atrakcjami będą pokazy grup rekonstrukcyjnych i kuchnia polowa (od 12.00 do 15.00). 15 sierpnia, również bezpłatnie, można będzie zwiedzić ORP Błyskawicę. Okręt będzie przyjmował chętnych w dwóch turach – od godz. 9.00 do 11.00 i od 14.00 do 18.00. Podczas święta odwiedzimy również zacumowane przy Nabrzeżu Prezydenta: okręt podwodny ORP Sęp i ratowniczy ORP Lech. Będzie je można odwiedzić w godzinach: 9.00-12.00 i 14.00-18.00.
 
 
Na parkingu przed klubem Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1) o godzinie 13.00 rozpocznie się Festyn Żołnierski. Podczas wydarzenia nie zabraknie pokazów pojazdów i sprzętów wojskowych, stanowisk promocyjnych dla wszystkich zainteresowanych służbą wojskową i występów muzycznych – w tym Orkiestry Marynarki Wojennej – żołnierskiej grochówki, marynarskich gier i wystawy „Naczelnik – Józef Piłsudski”.
 
 
Uwaga! W związku z organizacją uroczystości i festynów planowane są zmiany w organizacji ruchu. Prosimy o stosowanie się do wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz służb porządkowych. Oto szczegóły:
w godzinach 11.45-13.15 zamknięte zostaną dla ruchu następujące ulice:

Stefana Żeromskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kazimierza Pułaskiego do Skweru Kościuszki,
Skwer Kościuszki na odcinku od ulicy Świętojańskiej do ulicy Jerzego Waszyngtona,
Parking przy klubie Riwiera zostanie zamknięty z okazji festynu.

Budżet Obywatelski 2018 – Złóż swój projekt w lutym
Sportowcy ze wsparciem prezydenta
Prezydent Szczurek o szansach na metropolię na Pomorzu
Gdyńscy bobsleiści szykują się na Igrzyska!
Gdynia ugości liderów outsourcingu i usług dla biznesu