Bałtycka odyseja pasjonata ekologii

Podróżnik Dominik Dobrowolski to nie tylko miłośnik aktywnego wypoczynku. To również ekolog i edukator, który stara się przekazywać wiedzę na temat ochrony przyrody. Robi to łącząc przyjemne z pożytecznym i organizując akcje edukacyjne. W tym roku ruszył rowerem brzegiem polskiego wybrzeża, by uczyć proekologicznych postaw na plaży. W ramach zorganizowanej przez siebie akcji „Cycling Recycling” 8 sierpnia odwiedził Gdynię. Tegoroczna akcja to drugie wydarzenie, podczas którego Dominik Dobrowolski łączy pasje do podróży z troską o przyrodę. W minionym roku ekolog zorganizował wyprawę rowerową dookoła Polski. W tym zaś postanowił odwiedzić rodzime wybrzeże, by pokazywać mieszkańcom i turystom w nadmorskich miejscowościach jak ważna jest troskliwa opieka nad plażami. Przyrodnik rozpoczął podróż 31 lipca w Szczecinie. Na swojej trasie odwiedził m.in. takie miejscowości, jak Międzyzdroje, Kołobrzeg, Hel czy Gdynię. Swoją wyprawę zakończy 12 sierpnia w Braniewie.
W tym roku podczas podróży rowerowej Dominik Dobrowolski sprawdza stan czystości polskich plaż i morza. Celem jego wyprawy jest zachęcanie mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości do większej troski o stan przyrody w pasie wybrzeża, a także promowanie recyklingu zużytego sprzętu. W Gdyni ekolog opowiadał o tym, jak osoby korzystające z plaż powinny się nimi opiekować.
Jak podkreśla podróżnik, wyraźnie widać coraz większą świadomość mieszkańców i turystów dotyczącą troski o czystość plaż. – Ważne jest to, że gminy zrozumiały, że ekologia bezpośrednio przekłada się na ekonomię. Mówiąc wprost turyści niezbyt chętnie wypoczywaliby na plażach, które są zabrudzone. W pasie wybrzeża są takie miejsca, gdzie plaże sprzątane są dwa razy dziennie. Zachęcam też gminy do tego, by ustawiały w bliskiej odległości od siebie kosze na odpady – mówi Dominik Dobrowolski.
Ekolog podkreśla, że polskie plaże należą do jednych z najczystszych nad Bałtykiem. – Mamy w Polsce piękne plaże. Kilka lat temu przejechałem rowerem wszystkie kraje nadbałtyckie, wzdłuż ich linii brzegowych. Żyłem wtedy przez pewien czas na plażach i mam wrażenie, że najgorzej prezentują się plaże Bałtyku wschodniego. Skandynawia jest zawsze dobrym przykładem – tam występuje olbrzymia kultura morska i możemy mówić o pięknych, czystych plażach. Wszyscy chcemy na takich wypoczywać i przeważająca większość ich użytkowników dba o nie. Niestety czasem przebija się mniejszość, która nie troszczy się o stan plaż. Jednak jest to niewielka grupa osób – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.
Podróżnik od wielu lat jest zaangażowany w działalność ekologiczną, łącząc swoją pasję turystyczną z edukacją dotyczącą ochrony przyrody.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej