Klimat na zmiany: Rowery kontra samochody

Laboratorium Innowacji Społecznych kontynuuje cykl filmowy zatytułowany „Klimat na zmiany”. 10 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się projekcja filmu „Rowery kontra samochody” w reżyserii Fredrika Gerttena. Po niej, w dyskusji poświęconej rowerzystom w Trójmieście, udział wezmą Jakub Furkal – pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej – oraz przedstawiciel stowarzyszenia Rowerowa Gdynia Kajetan Lewandowski. Rowery czy samochody – batalia nadal trwa, a aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi potrzebna jest radykalna rewolucja. Na Ziemi jest już miliard samochodów, ale według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Stoimy na granicy przepaści...
 
Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem. Poznajemy w nim aktywistów z całego świata, którzy dążą do zastąpienia samochodu rowerem. Aline z São Paulo uświadamia mieszkańcom miasta pozytywne aspekty poruszania się rowerem, choć nie jest to łatwe, bo co cztery dni ginie tam jeden rowerzysta. Z kolei burmistrz Toronto Rob Ford z uporem znakuje ścieżki rowerowe, chcąc w ten sposób wygrać batalię z samochodami. Najlepsze warunki dla rowerzystów oferuje jednak Kopenhaga, gdzie setki rowerzystów poruszają się po ulicach wypierając ruch samochodowy z miasta. Czy politycy i decydenci na całym świecie pójdą za tym przykładem i odważą się stanąć do walki z samochodowym lobbingiem?
 
Na program zatytułowany „Klimat na zmiany” składają się projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami. Ci, dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacają film dodatkowym komentarzem prowadząc dyskusję z widzami.
 
Cykl jest współfinansowany ze środków miasta, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity.
 
Najbliższe spotkanie odbędzie się 10 sierpnia o godz. 18.00 w Laboratorium Innowacji Społecznych (Pomorski Park Naukowo Technologiczny, budynek IV A, wejście od ul. Stryjskiej). Wstęp wolny.

Gdyńska firma tworzy rozwiązania dla światowych armatorów
Miasto widziane oczami dziecka
I Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych – ruszyły zapisy
Gdynia – najbardziej otwarta na obywateli w Polsce!
30. urodziny gdyńskiej firmy z Krzemowej