93. rocznica śmierci Józefa Conrada Korzeniowskiego

Co roku 3 sierpnia, w rocznicę śmierci Józefa Conrada Korzeniowskiego, Gdynia honoruje pamięć, składając kwiaty pod pomnikiem pisarza. W tym roku mijają 93 lata od jego śmierci. Pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego, znajdującym się na molo Południowym, kwiaty złożyli gdyńscy samorządowcy, delegacje Urzędu Morskiego, Marynarki Wojennej, Związku Piłsudczyków i mieszkańcy.
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. W 1874 roku, mając siedemnaście lat, zaciągnął się do francuskiej marynarki. Dwa lata później odmówiono mu przedłużenia paszportu, więc przeniósł się do Anglii, której marynarka potrzebowała załogi. To tam zmienił nazwisko na Joseph Conrad. Jednym z powodów był fakt, że jego polską wersję pisano na wiele różnych i zarazem niepoprawnych sposobów. Przez kilkanaście lat pływał po całym świecie. Jego pierwsza powieść ujrzała światło dzienne w 1895 roku i było to Szaleństwo Almayera. Później pojawiły się równie ważne i znane: Tajfun, Lord Jim, Jądro Ciemności i Nostromo, czyli kanony zarówno polskiej, jak i brytyjskiej literatury. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
Pamięć pisarza uhonorowano w Gdyni pomnikiem, który mieści się na molo Południowym. Przedstawia Conrada wpisanego w żagiel, nad którego cokołem znajdują się tytuły niektórych powieści autora, wraz z jego autografem. Twórcami pomnika, który odsłonięto w 1976 roku, są Zdzisław Koseda i Wawrzyniec Samp.

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ