Jerzyki z Karwin zamieszkają w wieży

Od wielu lat Karwiny mają własną populację jerzyków, które zawsze wracają do swoich miejsc lęgowych. Zwłaszcza ich wieczorne głosy wydawane podczas lotu są unikalną częścią klimatu tej dzielnicy. W czerwcu na terenie działki gminnej przy ul. Buraczanej stanęła wieża lęgowa dla tych rzadkich ptaków, podlegających ścisłej ochronie prawnej. Może w niej zamieszkać do 16 par jerzyków i co roku w bezpiecznych i komfortowych warunkach wychowywać młode. Jerzyki to ptaki, które od lat wpisują się w krajobraz Karwin. Na lęgi przylatują z ciepłym wiatrem w pierwszej połowie maja, a opuszczają Polskę w drugiej połowie sierpnia. Są jednymi z najszybszych ptaków, które potrafią latać z prędkością do 120 km/h. Żywią się owadami chwytanymi w locie, w tym komarami. Potrafią ich zjeść kilkanaście tysięcy w ciągu jednego dnia. Jerzyki spędzają około 10 miesięcy w roku w powietrzu – żerują, śpią i kopulują w locie. Na miejsca gniazdowania najczęściej wybierają poddasza, głębokie szczeliny ścian budynków, otwory wentylacyjne, a nawet tworzą gniazda pod dachówkami budynków. Do tego bardzo dbają o czystość. Dorosłe ptaki wynoszą z gniazda większość odchodów piskląt i tym samym tylko w minimalnym stopniu mogą zanieczyszczać miejsce gniazdowania.
Wysokie bloki na Karwinach z licznymi otworami i szczelinami zapewniały więc kiedyś dostateczną ilość miejsc gniazdowych. Prowadzone jednak w ostatnich latach prace termomodernizacyjne znacznie ograniczyły ich dostępność w większości remontowanych budynków. Dlatego dla tych niezwykłych i pożytecznych ptaków przy ul. Buraczanej stanęła pierwsza w Gdyni wieża lęgowa. Jest ona swoistego rodzaju alternatywą dla jerzyków z Karwin i okolic, które utraciły swoje miejsca gniazdowe lub szukają nowego mieszkania, by pierwszy raz złożyć jaja.
 
Wieża składa się z kompleksu niewielkich budek lęgowych specjalnie przystosowanych do zasiedlenia przez jerzyki, odpowiednio ocieplonych oraz zabezpieczonych przed wilgocią i przegrzaniem. Aby zachęcić ptaki do skorzystania z nowego lokum, z głośnika ukrytego w wieży będą emitowane nagrania głosów dorosłych ptaków. W nowym lokum może zamieszkać do 16 par jerzyków, by co roku bezpiecznie i komfortowo wychować młode.
U podnóża wieży powstała „Kwietna łąka”. Liczne gatunki roślin kwiatowych wysiane z nasion traw i kwiatów zebranych m.in. na terenie Parku Pałacowego w Białowieskim Parku Narodowym mają na celu przyciągać roje zapylaczy, takich jak: pszczoły, trzmiele, motyle dzienne i nocne oraz chrząszcze. Owady znajdą tu pokarm, którego brakuje na typowych, osiedlowych trawnikach Karwin.
 
Realizowany przez Gdynię projekt powstał przy współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Fundacją REMIZA i uzyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych.
 
Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie www.gdynia.pl/jerzyki .
fot.Maciej Szymański
fot.Gdynia Zielona

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ