Jak spędzić weekend w Gdyni

Festiwal z morzem w tle
28 i 29 lipca w Muszli Koncertowej na placu Grunwaldzkim odbędzie się XXXII Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej.
W piątek wystąpią: Marek Szurawski i Ryszard Muzaj oraz Atlantyda. W sobotę zagrają zespoły: Flash Creep, Klang i Cztery Refy.
Usłyszymy więc zarówno tradycyjne pieśni morskie, jak i współczesne kompozycje związane z morzem i żeglowaniem.
Koncerty rozpoczną się w piątek o godz. 19.00 i w sobotę o godz. 18.00.
Wstęp wolny.
Nadciąga nadmorskie święto książek
Przed nami Nadmorski Plener Czytelniczy, który odbędzie się w dniach 28-30 lipca na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Jak co roku, na miłośników książek będą czekać spotkaniami z pisarzami, książki z blisko 70 różnych wydawnictw w atrakcyjnych cenach. W programie znalazły się również zajęcia dla najmłodszych, koncerty i pokazy filmowe.

Na Nadmorski Plener Czytelniczy przyjadą do Gdyni m.in.: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. Nad morzem pojawią się także nowi autorzy: Jacek Dehnel, Sylwia Zientek oraz Artur Domosławski. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników kryminału. Rozmowy z pisarzami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskiej Szkole Filmowej.
Na gdyńskim bulwarze pojawi się 70 wydawnictw. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach. Zainteresowani Nagrodą Literacką Gdynia mogą odwiedzić plenerową księgarnię z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych. Plener to bogata oferta książek dla dzieci i młodzieży przygotowana przez ponad 30 wydawnictw, spotkania z autorami, morskie warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim, rodzinne czytanie bajek, warsztaty z Michałem Zawadką oraz niespodzianki przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni.
Filmową atrakcją Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego będzie sobotni pokaz filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (godz. 17.00) oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką (godz. 19.00) w Gdyńskim Centrum Filmowym, 29 lipca. Czas na 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym umilać będzie muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Od piątku do niedzieli, zawsze o godzinie 18.00.
Godziny otwarcia: w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00. Pełny program na www.muratorexpo.pl/targi/nadmorski-plener-czytelniczy.
Targi Wiatr i woda
W gdyńskiej marinie trwają targi „Wiatr i woda”, których celem jest promocja żeglarstwa i sportów wodnych.
W ramach wydarzenia odbędą się m.in. pokazy ratownictwa na wodzie oraz regaty jachtów sterowanych radiem.
W sobotę i niedzielę na stoisku Polskiego Związku Żeglarskiego odbywać się będą bezpłatne warsztaty edukacji żeglarskiej Polsailing. Na rodziców i dzieci czekać będzie wykwalifikowana kadra instruktorska gotowa do prowadzenia animacji żeglarskich na brzegu i na wodzie, na łódkach klasy Optimist i przy odpowiednim zabezpieczeniu.
Bilety: 5/10/18 zł (ulgowy/normalny/rodzinny).
Program na www.wiatriwoda.pl.
Joga na plaży
W wakacje Centrum Joga i Pilates zaprasza na wspólną praktykę jogi i pilatesu w soboty do 26.08 w godz. 8.30-9.30, na plażę przy Polance Redłowskiej.
Zajęcia są bezpłatne. Prowadzić je będą Małgorzata Stanisławska (joga) i Beata Oganowska (pilates).
Bliższe informacje na stronie: www.jogapilates.pl.
Pobiegnij w Parkrun Gdynia
Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia
Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront
Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.
Jadłostajnia Kolibki
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą
JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).
Kulinarna Świętojańska po raz drugi
Kulinarna Świętojańska to festiwal w duchu „street food”. 29 lipca podczas wydarzenia na ul. Świętojańskiej wystawią się lokale i restauracje z ulicy Świętojańskiej i ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, nie zabraknie też stoisk z lokalnymi produktami.

W trakcie wydarzenia odbędą się pokazy gotowania na żywo w wykonaniu gdyńskich szefów kuchni oraz pokaz w wykonaniu baristy. Ponownie reaktywowany zostanie „Bieg kelnerów” – jedyny w swoim rodzaju wyścig, który odbywał się w Gdyni w latach 30. XX wieku. Bieg odbędzie się w dwóch edycjach profesjonalnej i amatorskiej.
Wydarzenie odbędzie się 29 lipca w godz. 12.00-18.00, na odcinku ul. Świętojańskiej pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury oraz Wybickiego.
Uwaga. W związku z organizacją imprezy 29 lipca w godz. 9.00-20.00 wyłączona zostanie z ruchu ul. Świętojańska (na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. Wybickiego). Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz o podporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy kierujących ruchem.
Szczegóły: www.kulinarnagdynia.pl.
Wakacje z modernizmem
29 lipca o godz. 14.00 odbędzie się kolejny z cyklu bezpłatnych spacerów Gdyńskiego Szlaku Modernizmu trasami obejmującymi głównie obszar Śródmieścia Gdyni oraz Wzgórza Świętego Maksymiliana.

Spacery prowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą „detalom” gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Spacery odbywają się w każdą sobotę wakacji o tej samej porze, startując z Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30). Więcej informacji: www.modernizmgdyni.pl oraz www.facebook.com/modernizmgdyni.
Bądź bezpieczny w Gdyni – Moto Safety Day
29 lipca w godz. 11.00-21.00 na Molo Południowym odbędzie Moto Safety Day. Impreza promuje kulturę motoryzacyjną, ekologiczne rozwiązania w motoryzacji oraz przypomina o zasadach bezpieczeństwa i partnerstwa na drodze.

To także okazja do spotkań z ekspertami motoryzacji, sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy.
Ponadto w programie m.in. jazdy testowe pojazdami elektrycznymi, specjalna strefa doładowania dla użytkowników pojazdów ekologicznych, strefa motocyklistów, ratownictwa drogowego i wodnego, symulatory jazdy, alkogogle, testy tempa reakcji, kąciki zabaw dla najmłodszych, liczne konkursy z nagrodami oraz występy muzyczne.
Nie zabraknie także pokazów ratownictwa z wykorzystaniem psów, pokazów Adventure Team oraz nauki udzielania pierwszej pomocy.
O godz. 19.00 odbędzie się koncert Tomasza Dolskiego – finalisty programu „Must be the music”.
Szczegóły na www.motosafetyday.pl oraz na www.facebook.com/Motosafetyday.

Spacery z przewodnikiem Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni
„Wakacje Morskie Gdyni” to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. Spacery startują w każdą letnią sobotę do 19 sierpnia o godz. 10.00 spod Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).
W trakcie spacerów uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich. Wydarzenie jest przyjazne rodzinom.
Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska.
Więcej na www.facebook.com/legendamorskagdyni.

Kino na tarasie
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 29 lipca o godz. 22.00 wszystkich miłośników kina, i nie tylko, na pokazy filmów niemych z muzyką na żywo na tarasie Muzeum. Wystarczy przyjść, usiąść wygonie pod rozgwieżdżonym niebem, by przenieść się w magiczny świat filmu.
„Mocny człowiek” to film psychologiczny z 1929 roku. Film powstał na podstawie książki Stanisława Przybyszewskiego, opowiada o początkującym dziennikarzu marzącym o karierze pisarskiej. Jest to ostatni film niemy w historii kinematografii polskiej.
Wstęp wolny.

Teatralne Lato w Centrum
Centrum Kultury, w ramach Teatralnego Lata w Centrum, zaprasza:
– – 28 i 29 lipca o godz. 19.00 na spektakl „Napis” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza (Centrum Kultury). Zabawna komedia z gorzkim przesłaniem. Bilety: 35/30 zł.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.

Wakacje w Experymencie
Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza m.in. do udziału w weekendowych warsztatach tematycznych poświęconych bezpieczeństwu nad wodą, pierwszej pomocy, botanice czy orientacji w terenie.

Dla spragnionych chwili odpoczynku przygotowana zostanie specjalna strefa relaksu z grami planszowymi.
Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

Koncert na Kamiennej Górze
Centrum Kultury zaprasza 30 lipca o godz. 16.00 na Kamienną Górę na koncert z cyklu „Muzyka Promenadowa”.

Wystąpią Kent Sangster’s Obsessions Octet w składzie: Kent Sangster (saksofony, lider), Joanna Ciapka-Sangster (skrzypce), Clayton Leung (skrzypce), Barry Leung (altówka), Ronda Metszies (wiolonczela), Chris Andrew (fortepian), John Taylor (kontrabas), Jamie Cooper (perkusja).
Szczegóły na www.ckgdynia.pl.
Wstęp wolny.
Rodzinne czytanki nad morzem
30 lipca o godz. 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej odbędą się spotkania z literaturą dziecięcą połączone z warsztatami teatralnymi.

Fragmenty książek przeczytają aktorzy i przyjaciele teatru.
Wstęp wolny.
Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza na bezpłatne pokazy spektakli na w ramach festiwalu „Pociąg do miasta”:
– 28 oraz 29 lipca o godz. 21.00 „Emigrantka”; zielona strefa pomiędzy budynkami III I IV / Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (al. Zwycięstwa 96/98),
– 28 oraz 29 lipca o godz. 21.00 „Kawa, chleb i ser” na podst. „Menueta” Louisa Paula Boona; ulica/w bramie firmy Madang, ul. Świętego Piotra 2;
oraz 30 lipca o godz. 14.30 na paradę na Oksywiu – początek przy ul. Dickmana nr 40.W korowodzie przejdą pierroci, szczudlarze, wróżki. Rytm nadadzą tancerze, bębniarze i akordeon. Będzie kolorowo i głośno. Paradę przygotuje i poprowadzi Teatr Korkoro wraz Teatrem Gdynia Główna. Będzie można śpiewać, tańczyć, podskakiwać, puszczać bańki mydlane.
Szczegóły: www.teatrgdyniaglowna.pl
Scena Letnia Teatru Miejskiego
XXII Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza na spektakle z morzem w tle:
– 28-30 lipca o godz. 20.00 na „Komedię omyłek” Williama Szekspira w reż. Tadeusza Bradeckiego. Rozdzieleni w dzieciństwie bracia spotykają się po latach. Nieśmiertelna klasyka i zjawiskowe kostiumy.
Rezerwacja biletów: Biuro Promocji czynne w godz. 9.00-16.00, tel.: 58 660 59 22. Kasa w siedzibie Teatru Miejskiego (ul. Bema 26) we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 14.00-20.00; tel.: 58 660 59 46. Kasa w Orłowie: 14.00-20.00, we wtorki nieczynna; tel.: 507 714 599. Kup bilet on-line: www.teatrgombrowicza.art.pl – zakładka „kup bilet”.
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Aktorka Magdalena Zawadzka i reżyser Janusz Majewski będą gośćmi Gdyńskiego Centrum Filmowego w sobotę, 29 lipca. Spotkanie z twórcami zaplanowano po pokazie filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Na miejscu będzie można zakupić książki autorów i zdobyć ich autografy, a wszystko w ramach Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego.
Na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa kawiarenka FaBuła.
Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy).
Sala Warszawa
Piątek, 28 lipca, niedziela, 30 lipca,
Rock dog. Pies ma głos – 10.50
Paryż może poczekać – 12.40, 18.45
Dunkierka – 14.40, 20.40
Mała, wielka stopa – 16.50
Sobota, 29 lipca
Rock dog. Pies ma głos – 10.50
Paryż może czekać – 12.40
Mała, wielka stopa – 14.40
Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (po filmie spotkanie z Januszem Majewskim i Magdaleną Zawadzką) – 17.00
Dunkierka – 21.00
Sale Goplana i Morskie Oko
Piątek-niedziela, 28-30 lipca
Mała, wielka stopa – 10.30
Dunkierka – 11.00, 19.10
Kacper i Emma jadą w góry – 12.20
Volta – 13.10
Kedi. Sekretne życie kotów – 14.00, 17.30
Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia – 15.20
Czym chata bogata – 15.40
Mężczyzna imieniem Ove – 17.15
21 x Nowy Jork – 19.30
Wilde Maus – 21.00
Alibi.com – 21.15
Pełen repertuar Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.
Klub Filmowy
Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
– 28 lipca-2 sierpnia o godz. 18.00 i 20.00 na film „Kedi – sekretne życie kotów”
Wstęp: 10 zł.
Więcej na www.klubfilmowy.pl.
fot. Michał Puszczewicz

Po XLII sesji Rady Miasta Gdyni
Zobacz świat kina „od kuchni” w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Świętuj 2 i 3 maja #wGdyni
Pekin: jeszcze można przystąpić do Programu Osłonowego
8 milionów na kształcenie studentów AMW